Z uporabo te spletne strani soglašate z uporabo spletnih piškotkov. Preberi več

Okoljski ministri neuspešni pri branjenju vodilne vloge EU pri podnebnih vprašanjih

EU zaostaja za Japonsko in Norveško pri obvezah zmanjšanja izpustov

Sporočilo za javnost - oktober 21, 2009
Luksemburg/Ljubljana, 21. oktober 2009 – Evropski okoljski ministri so se na današnjem srečanju v Luksemburgu dogovorili o stališču EU za decembrski podnebni vrh v Koebenhavnu. Verjetna neuspešna uskladitev obvez zmanjšanja izpustov z znanstveno priporočljivimi pomeni, da stališče EU ni dovolj močno, da bi odpravilo zastoj v že tako "obstalih" pogajanjih, sporoča Greenpeace. Srečanje evropskih voditeljev in vlad prihodnji teden v Bruslju je tako zadnja priložnost za EU, da da mednarodnim pogajanjem potreben zagon.

Vodja kampanj EU za Greenpeace v Sloveniji, NinaŠtros komentira: "Okoljskiministri so danes pokazali, da podnebne spremembe vidijo izključno kotpolitično vprašanje, medtem ko gre dejansko za vprašanja kot so dostop do vodein hrane; gre za zaščito naših domov in ne nazadnje gre za življenje ali smrt.Trenutni cilji zmanjšanja izpustov EU in njene finančne obveze enostavno nisodovolj dobre, da bi dosegli preboj v Koebenhavnu, ki bi nas zaščitil prednevarnostmi podnebnih sprememb. Dlje kot bomo čakali, višji bodo človeški,okoljski in finančni stroški podnebnih sprememb. Srečanje voditeljev EUnaslednji teden ima moč spremeniti usodo tega planeta. V kolikor tega ne bodonaredili, se bomo soočili z neljubimi posledicami."

Okoljski ministri so ponovili samo načelno obvezo zazmanjšanje izpustov za 30 % v okviru globalnega sporazuma v Koebenhavnu. Državi,kot sta Japonska in Norveška, sta se že obvezali k unilateralnem zmanjšanju, kije bolj ambiciozno in v skladu s priporočili vodilnih svetovnih znanstvenikov.[1]

V ponedeljek je Okoljski odbor pri Evropskem parlamentusprejel resolucijo, ki eksplicitno prepoznava da mora EU, v kolikor želimo bitiv skladu s podnebno znanostjo, zmanjšati svoje emisije za 40 % do leta 2020.

Letalski in pomorski promet

Okoljski ministri so prav tako predlagali cilj zazmanjšanje globalnih emisij iz pomorskega in letalskega prometa (za 20 oz. 10odstotkov v primerjavi z ravnmi iz 2005). Greenpeace pozdravlja to iniciativo,saj bi bil "nenadzor" naraščajočih izpustov iz teh dveh sektorjevnedopusten, a hkrati kritizira dejstvo, da letalski in pomorski promet še vednodobivata posebno obravnavo. »V okvirutrenutnih predlogov, bo pomorstvu in letalstvu dejansko dovoljeno povečatiizpuste za eno tretjino, v primerjavi z ravnmi iz 1990. To jima daje nepravičnoprednost v primerjavi z ostalimi sektorji,« še dodaja Štrosova.

Deforestacija

Bolj pozitivna je potrditev nasprotovanja okoljskihministrov trgovanju z gozdnimi nadomestnimi krediti na ogljičnih trgih, zaradinjihovih destabilizacijskih učinkov. Ministri so prav tako podprli javnofinanciranje začetnih ukrepov za zaščito biotske raznovrstnosti ter zaustavitevdeforestacije. Vendar še vedno obstaja zmeda, kako bo ta konkretna faza tegamehanizma dejansko financirana.

"EU je akumulirala zgodovinski ogljični dolg zvzpodbujanjem deforestacije drugod. Odgovornost sedaj leži na plečih evropskihvoditeljev, da se zavežejo k občutnejšem javnem financiranju, da bi preprečili izginotješe zadnjih pristnih tropskih gozdov v dimu." še sporočajo izorganizacije.

Opombe:

[1]Japonska se je obvezala k 25% zmanjšanju izpustov v primerjavi z ravnjo iz1990. Na podlagi indikatorjev Evropske komisije, ki zajemajo nacionalne ravniizpustov, ravni učinkovitosti, bogastvo (BDP na prebivalca) in razvojprebivalstva, je japonska zaveza primerljiva s 30% ciljem EU. Norveška se je obvezalak unilateralnem 40% zmanjšanju.

Kontakt:

NinaŠtros - vodja kampanj zapolitike EU za Greenpeace v Sloveniji, , tel:040/871-530 (mobilni)