Z uporabo te spletne strani soglašate z uporabo spletnih piškotkov. Preberi več

Glasen ne jedrski energiji tudi v Italiji

Sporočilo za javnost - junij 14, 2011

Ljubljana, 14. junij 2011 – Italijani so v nedeljo in ponedeljek, 12. in 13. junija glasovali na referendumu o prihodnosti jedrske energije v Italiji. Odgovor je bil jasen in glasen: skoraj 57% Italijanov je volilo, velika večina med njimi, več kot 94%, jih je izbralo prihodnost brez jedrske energije. Rezultati referenduma, ki je prvič po letu 1995 dosegel potreben kvorum, je zgodovinski premik za Italijo. 25 let po prejšnjem referendumu, ki je zaprl pot jedrski energiji v Italiji, so Italijani ponovno rekli ne temu energetskemu viru.

Po razglasitvi prvih neuradnih rezultatov je vodja italijanske vlade Silvio Berlusconi dejal, da se bo po zavrnitvi jedrske opcije na referendumu, Italija usmerila k obnovljivim virom energije[1]. Načrt po katerem naj bi Italija zgradila za 13 GW moči jedrske energije je ocenjen na 60 milijard EUR. Greenpeace zdaj poziva Italijansko vlado, da naj ta sredstva vloži v razvoj sektorjev obnovljivih virov in učinkovite rabe energije, kjer je energetski potencial dvakrat večji in priložnost za ustvarjanje delovnih mest večja za 10 krat.

Dejan Savić, zastopnik za energetsko politiko Greenpeace v Sloveniji je dejal:

»Italijani se pridružujejo evropskim narodom, ki zavračajo uporabo jedrske energije. Podobno kot v Nemčiji so ljudje spoznali, da so obnovljivi viri že dovolj razviti, da lahko zadostijo potrebam po energiji. Čas je, da politične elite v Sloveniji, tako vladne kot opozicijske, začnejo namesto energetskih lobijev upoštevati interes ljudi in umaknejo jedrsko opcijo iz nacionalnega energetskega programa. Podobno kot Švica in Nemčija, se zdaj tudi Italija odmika od izkoriščanja jedrske energije ter s tem utira pot za učinkovit premik v gospodarstvo, ki bo temeljilo na čistih energetskih virih. Upamo, da bo tudi Slovenija sposobna ujeti to priložnost in ne bo tvegala, da pri novem razvojnem premiku ostane zadaj.«

»Z vztrajanjem na energetskih virih preteklega časa kot so fosilna goriva in jedrska energija, se vlade ne le igrajo s prihodnostjo planeta, ampak zapravljajo tudi dragoceni čas in denar. Rešitve za pokritje sedanjih in prihodnjih energetskih potreb so že na razpolago: obnovljivi viri skupaj z najsodobnejšimi tehnologijami za učinkovito rabo energije zavzemajo vedno pomembnejše mesto v nacionalnih energetskih sistemih,« še zaključuje Savić.

 

Kontakt:

Dejan Savić – zastopnik za energetsko politiko ter odnose z javnostmi, , +386 40 165 195