”Reinfeldt: Stoppa Sveriges kolkraftverk!” – budskapet börjar bli bekant vid det här laget. Under flera veckor har uppmaningen till Sveriges statsminister projicerats på såväl statliga Vattenfalls tyska kolkraftverk som Globen och Stockholms Stadshus.
Med ”reverse graffiti”, även känt som vattenlogo, green graffiti och grime writing, målas eller sprayas ingenting. När Greenpeace präntar in uppmaningen att stoppa Sveriges kolkraftverk – en av statsministerns viktigaste uppgifter för att värna Sveriges klimatansvar – etsas smutsen på gatan bort av en högtrycksvattenspruta.
- Greenpeace kampanj för att uppmärksamma Sveriges kolkraftverk fortsätter nu, säger Anders Hellberg, klimatansvarig på Greenpeace. Idag vill vi skicka en tydlig signal till regeringen, eftersom det bara är dagar kvar innan Fredrik Reinfeldt åker till Bryssel för att leda det möte där europeiska statsministrar beslutar om EU:s position inför klimatförhandlingarna i Köpenhamn i december.
Syftet med Global day of action är att mana världens ledare att sörja för att klimatmötet i Köpenhamn i december skapar ett avtal som faktiskt hindrar uppvärmningen av vår jord.
I så många som 172 länder genomför individer, organisationer och klimatmedvetna människor nära 4.500 aktioner och evenemang, allt för att uppmärksamma det största hotet mot vår planet - klimathotet. I Stockholm anordnas konserter, föreläsningar och demonstrationer med mera. En särskild höjdpunkt är att Greenpeace Internationals blivande generalsekreterare, sydafrikanen Kumi Nadoo, avslutningstalar på organisationen 350.org:s evenemang i Kulturhuset i Stockholm.
Läs mer
Internationella Klimataktionsdagen på Facebook
'No More Lullabies' på Facebook
http://www.tcktcktck.se
http://www.350.org