Du är här:
Ett trettiotal aktivister från Greenpeace levererade idag 18 ton tyskt brunkol till statsminister Fredrik Reinfeldts arbetsplats, Rosenbad.
Förstora bild
- Just nu råder ett fatalt dödläge i de internationella klimatförhandlingarna. Världen är i desperat behov av länder som visar att det går att ta ansvar för sin del av klimatförändringen. Om EU:s ordförande Fredrik Reinfeldt meddelar omvärlden att han har instruerat sitt statliga energibolag att sluta investera i kolkraft, kan det bidra till att bryta dödläget, säger Anders Hellberg.
Lasten på 18 ton brunkol är lika mycket som Vattenfall förbränner var tjugonde sekund i kraftverket i tyska Jänschwalde. Sammanlagt har statliga Vattenfall skaffat sig tolv stora kolkraftverk i Tyskland, Polen, Holland och Danmark under de senaste nio åren. Dessutom byggs eller planeras ytterligare sex. Detta uppmärksammade Greenpeace aktivister genom att bära skyltar med namnen på de största kolkraftverken.

Högupplösta bilder: http://info.greenpeace.se/album/GPN_Media_Release/
Kontaktuppgifter:
Anders Hellberg, talesperson i klimatfrågor: 0703 97 66 73
Martina Krüger, talesperson i klimatfrågor: 0705 50 29 13
Åsa Mendel-Hartvig, pressekreterare: 0703 03 36 49