Skip navigation.
Rene Ngongo in Brussels

Rene Ngongo in Brussels

Förstora bild
Fler bilder

Amsterdam/Kinshasa, Nederländerna — René Ngongo, politisk rådgivare hos Greenpeace i Afrika, har vunnit 2009 års Right Livelihood Award, mera känt som det alternativa Nobelpriset. Ngongo får priset för sitt arbete med att skydda regnskogen och främja social rättvisa i Demokratiska republiken Kongo.

1996 grundade René Ngongo "Organisation Concertee des Ecologistes et Amis de la Nature" (OCEAN) för att stötta de kongoleser som vågar stå upp och kritisera skövlingen av regnskog.  En viktig del i arbetet har varit att informera bybor om deras rättigheter i samband med att deras skogar hotats av skövling.

Ngongo, 48, har en examen från universitetet i Kisangani, är en erkänt skicklig ekolog och aktivist både när det gäller miljö och mänskliga rättigheter. Han har samarbetet med Greenpeace sedan 2004 och anställdes 2008 i samband med att organisationen öppnade kontor i Kinshasa.

Right LIvelihood Award