Pressmeddelande - 23 maj, 2007
På måndag nästa vecka möts representanter för 70 nationer i Internationella valfångstkommissionen, IWC, i Anchorage, Alaska. Medlemmarna pressas nu åter av valjaktsnationer som Japan, Island och Norge att lyfta förbudet mot storskalig jakt på valarna. Sverige är ett av de länder som vill tillåta viss kommersiell valjakt.
17 valar och delfiner uppradade på Sergels torg i Stockholm. Det är lika många som dör av människohand - varje halvtimme. Totalt uppskattas omkring 300 000 valar dör för människohand varje år - de flesta drunknar i fiskenät eller dör i fartygskollisioner.
- Sveriges inställning till kommersiell valjakt är en meningslös kompromiss som bara gynnar de nationer som vill återuppta jakten i stor skala, säger Greenpeace Frode Pleym som kommer att delta i IWC mötet nästa vecka som observatör.
Greenpeace visar idag upp 17 döda valar och delfiner på Sergels torg i Stockholm. De flesta har drunknat i fiskenät eller dött i fartygskollisioner. Totalt uppskattas 300 000 valar och delfiner drunkna i fiskenät varje år. Det är 17 varje halvtimme – dygnet runt, året om. Fartygskollisioner, föroreningar, oljeindustrins seismiska undersökningar, militärens sonar och klimatförändringar är andra faktorer som skördar ytterligare valars och delfiners liv.
- Valarna står inför tillräckligt många utmaningar även utan kommersiell valjakt. Åtta av tio svenskar är också helt emot valjakt. Det är därför helt absurt att den svenska regeringen driver en politik som går stick i stäv med opinionen, säger Frode Pleym.
Valarna och delfinerna som idag visas på Sergels torg har spolats upp på europeiska stränder och sedan samlats in av Greenpeace-aktivister. Några av valarna har träffats av propellrar eller fått buken uppskuren av fiskare. En dog medan den höll på att föda sin kalv.
Under dagen uppmanas allmänheten att skicka e-mail till statsminister Fredrik Reinfeldt och kräva att Sverige skyddar valarna.
Greenpeace kräver att Sverige tar sitt ansvar för att rädda valarna. Viktigast är att:
- Säga nej till kommersiell valjakt. Regeringen bör också arbeta för att jakten på de små valarna regleras via IWC. Idag är det bara de 13 största arterna som omfattas av dessa internationella regler.
- Arbeta för att minska bifångsten av valar inom fisket. Prioriterade åtgärder är:
- Skapa stora marina reservat fredade för fiske i områden som är viktiga för valar och delfiner. Greenpeace anser att 40 procent av världshaven måste skyddas i reservat.
- Förbjud omedelbart fiske med drivgarn, inklusive de nya varianter som fiskeindustrin tagit fram för att kringgå det förbud som träder i kraft med början den 1 januari 2008.
- Utveckla fiskemetoder som begränsar bifångsten.
Kontaktuppgifter
För mer information och bilder från Sergels torg kontakta:
Frode Pleym, valexpert Greenpeace, 0703 53 57 66
Jan Isakson, pressekreterare, 0706 08 74 83