Yeşil Buzdolabı ve Güneş Enerjili Soğutucu

Sayfa - 24 Ağustos, 2007
Bazen dünyaya sadece onun nasıl yapıldığını göstermelisiniz. Yeşil buzdolabı Greenpeace’in piyasada denenmiş, çevre dostu bir buzdolabı teknolojisidir. Güneş enerjili soğutucu projesi, sadece yiyecek saklamak amacıyla değil, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı depolama standartlarını da karşılayan güneş enerjisi ile çalışan bir buzdolabı üretmeyi amaçlamaktadır.

Yeşil buzdolapları, Eylül 2002'de, Johannesburg'daki Dünya Zivesi'nde sergilendiler.

Yeşil buzdolabı: Kartopundan endüstriyel heyelana

1986 yılında ozon tabakasında keşfedilen delik kloroflorokarbonların (CFCs) yasaklanmasını zorunlu kıldığı zaman, buzdolabı endüstrisi hidrokloroflorokarbonları (HCFCs) ve hidroflorokarbonları (HFCs) kullanmaya geçti. HCFC¹s da ozon tabakasını inceltmektedir, ancak CFCs ile karşılaştırıldığında daha azdır. Derken, hem HCFCs, hem de HFCs her ikisinin de güçlü sera gazı etkisine sahip olduğu ortaya çıktı. Yani, yağmurdan kaçarken doluya tutulduk.

Kötü bir şeyi başka bir kötü şeye tercih etme çılgınlığına dikkati çekmek ve yapılacak doğru şeyler olduğunu da göstermek için Greenpeace çevre dostu bir ev tipi buzdolabı geliştirmeyi başlattı. Biz bu teknolojiye yeşil buzdolabı diyoruz ve bu üründe HCFCs ile HFCs kesinlikle kullanılmıyor.

Yeşil buzdolabı teknolojisi bie kez geliştirildiğinde, piyasada da satılmalıdır. Şüpheci sanayicileri ikna etmek için çevre dostu bir buzdolabına büyük talep geleceği gösterilmelidir. Bizi destekleyenler daha şimdiden nerdeyse 100.000 adet sipariş verdiler. Gerisi artık tarih…

Yeşil buzdolabı soğutucu ve yalıtım köpüğü olarak ozon dostu olan ve küresel ısınmaya en az etki eden olan hidrokarbon kullanmaktadır.

Hidrokarbon teknolojisi patentli köpüğe ve soğutuculara bağımlı değildir. İşletme masrafı daha azdır ve bakımı HCFC veya HFC kullanan teknolojiye göre daha kolaydır.

Yeşil buzdolabı soğutma endüstrisinde bir devrim olmuştur. Bugün dünyada, Avrupa’nın, Çin’in, Japonya’nın ve Hindistan’ın önde gelen buzdolabı firmalarının ürettiği 150 milyondan fazla Yeşil buzdolabı kullanılıyor. Bosch/Siemens, Electrolux, Liebherr, Miele, Quelle, Vestfrost, Whirlpool, Bauknecht, Foron, ve AEG dahil Avrupa’nın belli başlı firmaları yeşil buzdolabı satıyorlar. Bu buzdolabı, şu anda, Kuzey Amerika hariç bütün belli başlı piyasalarda bulunuyor. Başta Coca Cola, McDonald's ve Unilever olmak üzere sanayideki büyük kullanıcılar HFCsiz teknolojiye geçiş yapmaktadırlar.

Kısaca, yeşil buzdolabı “yapabilir” in “yapılamaz” a karşı bir zaferidir ve iklim değişikliklerine karşı işe yarar çözümlerin bulunabileceğinin cesaret verici bir gösterisidir.

Güneş enerjili soğutucu: Bir sonraki adım olarak alınmalı

Güneş enerjili soğutucu güvenilir bir elektrik sistemi olmayan insanlara buzdolabının faydalarını getirecektir.

Güneş enerjili soğutucu projesi Greenpeace ile Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, Birleşmiş Milletler Çevre Programı, GTZ Proklima, Danimarka Teknoloji Endüstrisi ile Sağlıkta Uygun Teknoloji Programı kuruluşlarını bir araya getirmektedir.

Güneş enerjili soğutucunun öncelikli kullanım amaçlarından biri aşı depolamadır. Aşılar soğukta depolanmalıdır aksi takdirde elektrik bulunmayan uzak bölgelere dağıtımı güçleşir. Aşı depolamada bir güneş enerjili soğutucu 50.000 kişilik nüfusa hizmet edebilir. Bu aynı zamanda yiyeceklerin saklanması için de değerli bir yöntemdir. Savaş veya doğal afetler gibi nedenlerle elektriğin kesintiye uğradığı zamanlarda da geçici bir rahatlama sağlar.

Güneş enerjili soğutucunun eşsiz bir özelliği enerjiyi bataryalar yerine buz içinde saklamasıdır. Bir buz bölmesi gece boyunca soğutma bölmesini arzu edilen serinlikte tutar. Teknolojinin kilit noktası, geleneksel soğutucularda kullanılan alternatif akımla çalışan kompresörler yerine doğru akımla çalışan kompresörler kullanılmasıdır.  Bu uygulama dünyada ilk defa bir hidrokarbon kompresörünün doğru akımla çalıştırılması uygulamasıdır.

Güneş enerjili soğutucu halen prototip olarak deneme safhasındadır. İki modeli vardır: yatay tip ve dikey tip soğutucu. Bunlar Senegal, Küba ve Endonezya’da denenmektedir. Bu cihazlar aşı muhafaza etmek için gerekli özellikleri karşılamaktadır.

Teknolojinin akıllı bir şekilde kullanılmasının iklim değişikliklerine çözüm getirmesinde sadece bir örnek olmaktan öte, güneş enerjili soğutma projesi sosyal ve çevresel sorunların sık sık birbirine karıştırıldığını da göstermektedir.

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar iklim değişikliklerine katkıda bulunmada endüstrileşmiş ülkelerden çok daha az rol oynamalarına karşılık iklim değişikliğinin acı verici etkilerinden aslan payını alacaklardır, Üstelik endüstrileşmiş ülkelerdeki insanların sahip olduğu gıda güvenliği ve sağlık standartlarına da sahip değildirler.

Bununla beraber iklim değişikliklerinin etkileri, bulaşıcı hastalıkların yayılması gibi ulusal sınırları tanımaz. Güneş enerjili soğutma sağlık, çevre ve gelişim sorunlarına pratik çözümler getirir ve büyük uluslararası kuruluşların önemli sorunlar karşısında birlikte çalışabileceğini gösterir.

Güneş enerjili soğutma hakkında daha fazla bilgi için: solarchill.org

Kategoriler
_fbq.push(['addPixelId', '1478316175734165']); })(); window._fbq = window._fbq || []; window._fbq.push(['track', 'PixelInitialized', {}]);