3 ilde 75 kişiye güneş eğitimi

Yorum ekle
Haber - 26 Aralık, 2017
Greenpeace olarak Türkiye’de çatıların güneş panelleri ile donanmasının önündeki bürokratik engellerin kaldırılması için düzenlediğimiz “Gölge Etme” kampanyası kapsamında İstanbul, İzmir ve Kayseri’de olmak üzere 3 eğitim verdik.

75 kişinin katıldığı eğitimlerde Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeli; güneş enerjisine dair teorik bilgiler verildi; Kayseri’de güneş paneli üretimi (fotovoltaik) yapan bir fabrika gezilerek öğrenilen bilgilerin pratikteki yansımaları gözlemlendi.

Güneş enerjisinin önündeki tek engelin bürokrasi olduğunu vurgulayan Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Sorumlusu Özgür Gürbüz, insanların enerji dönüşümüne hazır olduğunu dile getirdi.

Gürbüz, Greenpeace Akdeniz tarafından Kayseri’de düzenlenen son eğitim sonrasında şunları dile getirdi:

Kayseri’de düzenlediğimiz bu toplantıyla Türkiye’nin üç ayrı ilinde, sivil toplum kuruluşlarını, yerel örgütleri ve kurumları temsil eden yaklaşık 75 kişiye ulaştık. Güneş enerjisinin gelişimini, Türkiye’nin enerji ve çevre sorunlarını çözmedeki potansiyelini ve bunun yanı sıra istihdam ve teknoloji transferine nasıl katkıda bulunabileceğini teorinin yanı sıra yerinde görerek öğrendik. Seferihisar’da belediyenin elektrik ihtiyacını karşılayan pazar yerinin üzerine kurulu güneş panelleri görüldü; Kayseri’de 120 kişiye istihdam sağlayan güneş paneli fabrikası gezildi. İnsanlar, evlerinin çatılarına paneller koyarak, enerji kooperatifleri kurarak elektrik üretmeye hazır. Tek sorun, bu atılımın önünde duran bürokratik engeller. Son ihalelerin de gösterdiği gibi güneş panelleri kömür ve nükleer gibi eski teknolojilerden daha ucuza elektrik üretebiliyor. Hem de çevreyi kirletmiyor. Türkiye güneşin önünü açma konusunda daha fazla gecikmemeli.”