Tünel Meydanı’nda Anti-Nükleer Performans

Haber - 13 Kasım, 2009
Greenpeace eylemcileri “Nükleerle yaşamaya hazır mısın?” sloganıyla başlattığı kampanya etkinliklerinin ilk ayağında “Abarjazz Avandgard Müzik Grubu” ile Tünel Meydanı’ndaydı. Gaz maskeleri ve varillerle gerçekleştirilen eylemde hükümetin nükleer santral projelerini iptal etmesi istendi.

Radyoaktivistler, Tünel Meydanı’ndaki performanslarında

Greenpeace eylemcileri, "Abarjazz Avandgard Müzik Grubu" ile birlikte Tünel Meydanı'nda gerçekleştirdikleri anti-nükleer performans ile hükümetin nükleer santral planlarını protesto etti. Yüzlerinde gaz maskeleriyle üzerinde radyasyon işareti bulunan varillerle müzik yapan eylemciler "Variller nükleer atık için değil, müzik yapmak için kullanılsın" dedi.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker ihale zarflarının açıldığı ilk günden itibaren nükleer santral ihalesinin hukuka aykırı süreçlerle yürütüldüğünü söylerek, Danıştay'ın, nükleer santral ihalesi yönetmeliğinin iptali için açılan davada verdiği karar da, bu sürece son noktayı koyduğunu belirtti: "Ancak bu yeterli değil. Hükümet nükleer enerji masalını anlatmaktan tamamen vazgeçene kadar mücadeleye devam edeceğiz."

Şimdi Harekete Geçin

Hükümetin Türkiye'ye iki yıl kaybettiren nükleer enerji ısrarının tamamen politik olduğunu belirten Diker, yapılan bu hatadan acilen geri dönülerek gerçek çözüm olan temiz enerjiler için çabuk ve sağlam adımlar atılması gerektiğini söyledi: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu istiyoruz. Kendisine daha fazla kirli nükleer enerji ile vakit kaybetmek istemediğimizi söyleyeceğiz. Biran önce bu ihalenin iptali açıklansın, hükümet artık gerçek ve temiz çözümler için çalışmaya başlasın."

Abarjazz Avangard Müzik Grubu

Greenpeace nükleer karşıtı kampanyasına destek vermek üzere eyleme katılan Abarjazz grubu üyeleri de varillerle gerçekleştirdikleri "Anti nükleer performans"la, Greenpeace'in nükleere karşı sesi oldu. Nükleer atık taşımakta kullanılan varillerle, daha güzel daha keyifli şeyler yapmanın mümkün olduğunu göstermek istediklerini söyleyen grup üyelerinden Karahan Kadırman müzik yapmaya toksik varilleri çalarak başladıklarını söyledi: "1998'de toksik varillerle, kötü niyeti müziğe çevirmek için yola çıktık. Bugün de Greenpeace'in anti-nükleer kampanyası sanatsal bir aktiviteye dönüşürken, biz de amacımıza ulaşmış olduk. Zaten etkinlik fikrini duyunca çok heyecanlandık. Hiç düşünmeden kabul ettik."

Nükleerle yaşamaya hazır mısın?

"Nükleerle yaşamaya hazır mısın?" sloganıyla yola çıkan Greenpeace'in başlattığı kampanya, www.ilovvenuclear.org sitesinden Çernobil felaketinin yıl dönümü olan 26 Nisan tarihine kadar Türkiye'de nükleer karşıtı 1 milyon "radyoaktiviste" ulaşmayı hedefliyor.

Harekete Geçin!

Nükleersiz bir dünya mümkün. Onu yaratmak ve yaşatmak için harekete geçin.

Destek Ver!

Greenpeace devletlerden ve şirketlerden para yardımı almadan sadece bireysel desteklerle nükleer konusunda kampanya yürütüyor. Kampanyamızı güçlendirmek için şimdi destek verin.

Kategoriler