Belediye başkan adayları için kılavuz hazırladık!

Haber - 20 Şubat, 2009
Yerel seçimler yaklaşırken Greenpeace, iklim değişikliği konusunda politika geliştirebilmeleri için belediye başkan adaylarına yönelik bir kılavuz hazırladı.

Küresel ısınmaya dair başlıca tartışma konuları ve şehir efsaneleri

Türkiye'de planlanan 47 kömürlü termik santrale karşı kurulan "Güneş için Belediye Başkanları" girişimine katılan belediye başkan adayları onlara yol göstermemizi talep ediyorlar. Çünkü bu adaylar girişimimize üye olarak kentlerinde temiz enerjiyi yaygınlaştırma sözü veriyorlar. Greenpeace olarak bu sözlerini yerine getirebilmeleri için bir kılavuz hazırladık.

Kılavuzun ilk bölümünde iklim konusunda Türkiye'de yaygın olan şehir efsaneleri sorgulanıyor. İkinci bölümde ise belediyelerin nasıl bir politika yürütebileceğine dair dünyadan örnekler ve yol haritaları veriliyor.

"Güneş için belediye başkanları" girişimi aracılığıyla, termik santrallerin planlandığı kentler ile Türkiye'nin en çok iklimi değiştiren İstanbul, Ankara gibi kentlerindeki bütün partilerden ve bağımsız belediye başkan adaylarına girişime katılmaları için çağrı yapılıyor. Şu ana kadar girişime Murat Karayalçın dahil değişik partilerden 25 aday katıldı.