Greenpeace İsviçre'nin desteği ile bu yıl yürüttüğümüz youthsolar Güneş Elçileri programının iki eğitimini geride bıraktık.

Güneş Elçileri 

Toplamda üç eğitimle elli kişiye ulaşmayı planladığımız bu programın amacı güneş kampanyamız için yerelde destek yaratmak ve kendi güneş projelerini hayata geçirmek üzere güneş elçilerini bilgi ve deneyim paylaşım imkanları sunmak.

11-13 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Ağva'da gerçekleştirdiğimiz ilk eğitime dokuz farklı kurumdan 18 kişi katıldı. Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Özgür Gürbüz, enerji dönüşümü ve enerji demokrasisi, GÜNDER'den Faruk Telemcioğlu Türkiye'de ve dünyada güneş enerjisinin durumu, ülkemizdeki mevcut mevzuat ve fon kaynakları, Troya Çevre Derneği'nden Oral Kaya da yenilenebilir enerji kooperatifleri alanında deneyimlerini anlattı. Bireysel, küçük gruplar ve hep birlikte güneş projeleri ve yol haritaları tasarladık, paylaştık.

İkinci eğitim için sadece yakın çalıştığımız STKlar değil diğer birey ve kurumlara da açılmayı hedefledik, kampanyamızın tüm imzacılarına eğitim haberini gönderdik. gunesrehberi.org sitemiz üzerinden 30 ilden 103 başvuru aldık. 

İkinci eğitimimiz 18 yeni katılımcıyla İzmir Seferihisar'da gerçekleşti. Katılımcılar arasında mülteciler ve kadın çalışmaları alanında STK yetkilileri, belediye çalışanları ve eğitim kurumlarının temsilcileri de vardı. Bu sefer gruba Oral Kaya'nın yerine yenilenebilir enerji finansmanı hakkında konuşmak üzere Greenpeace'den İbrahim Çiftçi de katıldı. Seferihisar Belediyesi çalışanları katılımcılara pazar alanındaki gezilerinde eşlik ederek belediyenin güneş çalışmaları hakkında bilgi verdiler. 

Önümüzdeki günlerde yeni etkinliklerimizle karşınızda olmak üzere.