Geçtiğimiz yaz, Greenpeace'in efsane gemisi Rainbow Warrior ile güneşten güç ve ilham alan daha güzel bir dünya hayaliyle çıktığımız yolun taşlarının kadınlar tarafından döşendiğini gördük. Dünyanın geleceğini kurtaracak güneşin gücünü kadınlar herkesten önce keşfetmiş ve çoktan harekete geçmişti. Akdeniz boyunca yaptığımız yolculukta Türkiye'de, Lübnan'da, Fas'ta her adımda kadınlar tarafından inşa edilen güneş hikayeleri bizi karşıladı.

Türkiye günlerce evinin bahçesine güneş panelleri kuran Sinoplu "Kezban Teyze"yi konuştu. Kezban Karaman, Almanya'da gördüğü güneş panellerini Sinop'taki köyünde evinin bahçesine taşıdı. Yenilikçi ve öncü kimliğiyle güneş enerjisinin faydalarını hiçbirimizin anlatamayacağı güçle bizlerle paylaştı.

Irig N'Thala Kadın Kulübü- Fas

Fas'ın güneyindeki Tiznir bölgesinin ücra Irig N'Tahala köyü uzun zamandır elektrik kesintileri ve kötü yaşam koşullarının etkisindeydi. Köyün akıllı şebeke sistemine geçmesi ve güneşin köyü 'aydınlatması'nın ardından köyün kadınları kolları sıvadı. Güneş enerjisini sulama alanında kullanarak geleneksel argan yağı üretmeye başladılar. Argan yağı satışı ile de ekonomik olarak güçlenmeye başladılar. Köye de ilham veren bu girişimi de Fas'ta Greenpeace ekibiyle birlikte 197 ülkeden gelen hükümet delegasyonlarına anlattılar. Tüm dünyaya ilham oldular.

Deir Kanoun Ras el Ain Kadın Kooperatifi- Lübnan

Güney Lübnan'daki Deir Kanoun Ras el Ain kooperatifi kadınları da Akdeniz'in diğer kadınları gibi güneş enerjisinde elektrik üretme yolunda öncü bir adım attılar. Bugün 'Dünya Kadınlar Günü'nde adeta sessiz bir devrim yarattılar. Filistin, Lübnan ve Suriye'den gelen genç aktivistlerin desteğiyle kooperatiflerine düzenli ve güvenilir elektrik sağlayacak güneş enerjisi panelleri kurulumunu tamamladılar. Bazıları mülteci kamplarından gelen gençler geçtiğimiz yıl Greenpeace tarafından düzenlenen güneş enerjisi teknisyen eğitimini tamamlamıştı, böylece yeni edindikleri becerilerini de kullanma şansı elde ettiler.
Kooperatiflerinde, birbirinden lezzetli ve hiçbir katkı maddesi içermeyen gül suyu, elma sirkesi, portakal sosu, kayısı reçeli, salça üreten kadınların hayali bölgelerinde bir de organik gıda dükkanı açmak.

Kadınlar güneş enerjisinden önce makinelerini çalıştırmak için maliyetli dizel jenaratörleri kullanmak yerine elleriyle çalışıyor, meyve soyma, hamur yoğurma ve ağır eşyaları kaldırma gibi yorucu işlerden dolayı çoğu sırt ağrısı gibi sağlık sorunları çekiyor, uzun çalışma saatleri nedeniyle ailelerine vakit ayıramıyordu.

2016 yılında, Greenpeace Akdeniz ile birlikte çağrıya çıkan kooperatif, bireylerin desteğiyle güneş enerjisi hayallerine kavuştular. Kadın kooperatifi başkanı Daad Ismail: "Herşeyin bizim için değişmek üzere olduğunu hissediyorum. Elektrik kesintileri verimliliğimizi düşürmüş, çalışma saatlerimizi uzatmış, özel hayatlarımızı etkilemişti. Güneş enerjisinin sadece faturalarımızı kesmek, daha fazla gelir getirmek ve yaşamlarımızı iyileştirmekle kalmayacağını, yeni fırsatlarla ufkumuzu açacağını da biliyoruz" diyor.