“Farkında mısın? Mevsimler artık eskisi gibi değil.”

Bu sözü ya çok sıcak geçen bir günde ya da beklenmedik bir fırtına haberi aldığında çevrendekilerden işittiğine eminim. Türkiye'de son yıllarda sonbahar ve ilkbaharın yarısı kışa, yarısı da yaza döndü.

Maruz kaldığımız bu değişimin en büyük sebebi insan kaynaklı. Eğer sen de mevsimlerin altüst olduğunu düşünüyorsan, iklim değişikliğine karşı dünyanın her yerinde verdiğimiz mücadeleye katıl!

Mevsimlerin altüst olduğunu veriler de kanıtlıyor.

Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul 1 hafta boyunca dolu nöbeti tuttu, şehirde herkes ne zaman bir sağanak yağış olacak, sel olacak mı diye tetikte bekledi. Meteorolojik doğal afetler gündemimizi belirlemeye başladı.

Bunlar olurken ‘Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ 2018 yılı ilkbahar aylarındaki (Mart, Nisan ve Mayıs) sıcaklık derecesinin 1981-2010 yılları arası ilkbahar mevsim sıcaklıklarının 3.0°C üzerinde olduğunu tespit etti.

MGM’nin hesaplarına göre 1981-2010 yılları arasında ilkbahar mevsiminin ortalama sıcaklığı 12.0°C iken 2018’in ilkbahar ortalama sıcaklığı 15.0°C oldu.


 

Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü - Mevsimlik Sıcaklık Analizi

İklim değişikliğinin etkileri ile mücadele için kentlerimizin altyapısını güçlendirmeli, yeşil alanları korumalı bir yandan da iklim değişikliğine sebep olan sera gazı emisyonlarının en büyük nedeni olan fosil yakıtlardan acilen kurtulmalıyız. İklim değişikliği artık günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız bir kriz. Bu havalar normalimiz olmasın, mevsimler altüst olmasın diye hemen adım atmalıyız. Mücadelemize katıl!


NOTLAR

/ Meteoroloji Genel Müdürlüğü - Mevsimlik Sıcaklık Analizi

https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/sicaklik-analizi.aspx?s=m#sfB