Tek kullanımlık plastikler çok büyük çevre sorunlarına yol açıyor. Hükümetlerin ve şirketlerin harekete geçmek için sorumlulukları bulunuyor; peki ama biz bu konuda kişisel olarak neler yapabiliriz?

Plastik kullanımını azaltmak için 6 öneri

1. Yanında tekrar kullanılabilir şişe taşı

Yanında tekrar kullanılabilir şişe taşıyarak hem plastik kullanımına son vermiş hem de paradan tasarruf etmiş olursun!

2. Plastik kamışlara hayır de

Plastik kamışlar denizlerimiz için kötü haber niteliği taşıyor. Bir içecek siparişi verirken kamışa gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün; eğer yoksa istemediğinizi söyleyin. Hatta her zaman gittiğin kafeyle konuşup içeceklere standart olarak eklenen çubuk kullanımından vazgeçmelerini isteyin.

3. Yeniden kullanılabilir kahve fincanı edinin

Kahve fincanını yanında taşı! Bazı kafeler kendi fincanını getirdiğinde küçük bir indirim de yapıyor.

4. Alışverişte plastiğe yönelmeyin  

Süpermarketlerde veya alışverişe gittiğiniz diğer yerlerde plastikle ilişkinizi kesin. Plastik poşet kullanmamak için yanınızda kendi bez çantanızı veya filenizi götürün. Plastik paketli meyve – sebzeleri almayın.    

5. Plastik çatal-bıçak kullanmayın

Bir kafeden salata / yoğurt aldığında ya da dışarıdan yemek siparişi verdiğinde önüne gelen çatal-bıçaklar genelde plastik oluyor! Dışarıdan yemek söylediğinde ilgili restoran veya kafeye plastik çatal-bıçak istemediğinizi not düşün. İş yerindeki çekmecene kendi çatal-bıçağınızı koyun. Hatta çantanda da bir set bulundurabilirsin.  

6. Mikro taneciklerden kaçının  

Satın almadan önce ürünlerin etiketlerini kontrol et; polietilen (PE), polipropilen (PP), polietilen tereftalat (PET), polimetil metakrilat (PMMA), politeirafloroetilen (PTFE) ve naylon içeren ürünlerden kaçın.

Sadece birkaç küçük değişiklik yaparak günlük hayatında kullandığın plastik miktarı üzerinde çok ciddi etki yaratabilirsin.

Plastik kirliliğine karşı harekete geç.

Kampanyaya katıl.