Fransa'dan Rusya’ya gönderilmek istenen uranyumu durdurmak isteyen 3 Greenpeace eylemcisi, uranyum zengileştirme tesisinde eylem yaptı.

Greenpeace, bugün Fransa’da nükleer karşıtı bir eylem gerçekleştirdi. Eylemciler, Fransa’nın Triscatin şehrinde, Rusya’ya gönderilecek olan içi uranyum dolu kargoyu demiryolunda bloke ettiler. “Rusya Çöplük Değil” yazan bir pankart açan 3 eylemci, kendilerini uranyum zenginleştirme tesisinin kapısına zincirledi. Dokuz saat süren eylem, polisin son eylemciyi de almasıyla son buldu.

Fransız haber ajansı, Nükleer Güvenlik Makamı'nın (ASN) Kuzey Fransa’daki Flamanville santralindeki trityum ihracının artırılacağını duyurdu. Yetkililerin zararsız olduğuna inanmasına rağmen trityum, kısa ömürlü hidrojen izotopu olan radyoaktif bir madde. Greenpeace dahil dört çevre örgütü bu duruma itiraz etti ve konu hakkında bir uzman açıklama yaparak “Biz, ne canlı organizmalarda, ne de besin zinciri üzerinde trityum birikim sürecinin ne olacağını bilmiyoruz. Böyle bir artışa karar vermeden önce epidemiolojik araştırmalar yapılması gerekli” dedi.

Kaynak: Greenpeace Fransa