'İnsan hayatlarını bir “figür” ile mi satın alıyorsunuz? Böyle birşey kabul edilebilir mi?'
Bir Fukuşima Annesinin Haykırışı - SACHIKO SATO

GP02E1S

Japonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın Fukuşima kazası sonrası gerçekleştirdiği birinci ve üçüncü görüşmelerde Fukuşima annesi Sachiko Sato, Fukuşima’da yaşadıklarını dile getirdi. Fukuşima annesi Sachiko Sato toplantıda seslendi: 'Lütfen hayalimi gerçekleştirmeme yardım edin! Çocuklarımıza normal hayatlarını geri verin!'

'Benim adım Sachiko Sato. 30 yıldır toprak ile uğraşıyorum ve basit bir ev kadınıyım. 5 çocuk annesiyim. Burada bulunan Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın temsilcileri kadar yüksek bir eğitim seviyem ve bilgi birikimim yok. Sadece ilk ve orta okul eğitimi aldım. Figürlerden anlamam. Lütfen anlatın ki eğitimsiz olanlar da daha iyi anlasın.

Nükleer felaket yaşandığından beri, Fukuşima’daki çocuklarımız, bir okul binasına tıkıldılar. Bakanlığın 20 mSV radyasyon seviyesini açıkladığı gün, Fukuşima Kaymakamlığı tarafından çocukların okul bahçesinde rahatça oynayabileceğine dair bir açıklama yapıldı. Gerçekten dışarısının güvenli olup olmadığını bilmiyoruz ve çocuklarını okula gönderen diğer annelerde büyük endişe içerisinde. Çocukların ise kafaları tamamen karışmış durumda. Bazı aileler bu yüzden ayrılma noktasına geldi. Bazı anneler çocuklarını okula gönderirken suçluluk içerisinde ağlıyor.

Biz çocuklarını korumak isteyen annelerin dileği Japonya’daki ve tüm dünyadaki diğer anneler ile aynı. Sizin gibi güvenli bölgelerde yaşayan elit insanların çocuklarımızın geleceğine karar vermesini istemiyoruz... Ana merkezinizi Fukuşima’ya getirin. Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nı Fukuşima Daiichi’nin 10 km yakınına taşıyın!

Biz Fukuşima’da kalanların neler hissettiğimizi biliyor musunuz? Burayı terk edemiyoruz. Doğduğumuz günden beri burada yaşıyoruz. Çocuklarımız, büyükannelerimiz, büyükbabalarımız...topraklarını terk edemezler. Birçok büyükanne ve büyükbaba tahliye edilirken hayatını kaybetti. Öyle acımasız birşey yaptınız ki, şimdi bize “elimizde figürler var” diyorsunuz. BİZİMLE DALGA GEÇMEYİN!

GP02CGT

İnsan hayatlarını bir figür ile mi satın alıyorsunuz? Böyle birşey kabul edilebilir mi? Daha fazla elim kolum bağlı oturamam. Tüm paranızı ve ailelerinizi toplayıp Fukuşima’ya yardım etmeye gelin! Tüm Fukuşima sakinlerini Tokyo Elektrik’te işe alın ve maaş ödeyin! VE güvenliğimizi, geleceğimizi garanti edin. Çocuklarımıza tekrar normal bir hayat vermek istiyoruz. Ve bunu isteyen diğer tüm annelerle biraraya geldik. Lütfen, lütfen bu annelerden birinin dileğini gerçekleştirin!'

Mayıs 23, Tokyo

'Fukuşima aileleri ve onları destekleyenler Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın önünde 20 msV seviyesinin geriye çekilmesi için bir insan zinciri oluşturdu. Çocuklarımın maruz kaldığı radyasyon seviyesini en az seviyeye getirmek için elimden ne gelirse yapıyorum. Hükümetin bize bunu neden yaptığını, neden çocuklarımızı radyasyona maruz bıraktığını anlamıyorum. Çocuklarım bundan 5-10 yıl sonra “neden bizi radyasyona maruz bıraktınız” dediğinde ne diyeceğimi bilmiyorum. Onlara “kanser oldunuz” demek istemiyorum. Nükleer santraller Japonya’nın her tarafında ve lütfen hayal edin, eğer sizin yakınınızda bir santralde kaza olursa ne hissedersiniz. Bizim durumumuzda olduğunuzu hayal edin ve uzmanlar sizin, ailenizin tahliye edilmesine gerek olmadığını söylüyor.
Çok fazla insanın bize yardım etmesini istiyoruz. Lütfen Fukuşima’daki çocuklarımıza yardım edin.'

Hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun, hiçbir anne bu durumu yaşamak ve çocuklarına yaşatmak istemez. sizde aynı hisleri paylaşıyorsanız 'Nükleere Karşı Anneler İnisiyatifi'ni ziyaret edin ve internet eylemine katılın.

(Fukushima 'mutluluklar diyarı' anlamına gelmektedir.)