silifkemiting

Silifke, Mersin’in merkezine 85 km uzaklıkta, Toroslar ve Akdeniz arasında bulunan Mersin’e bağlı bir ilçedir. Silifke’yi Göksu nehri ikiye bölmektedir ve bu nehrin oluşturduğu deltalar da dünyanın en önemli kuş toplanma yerleridir. Bu nedenle özel bir çevre koruma bölgesi olarak ilan edilmiştir.

Silifke Kalesi, Cennet-Cehennem Obrukları, Jüpiter Tapınağı, Astım Mağarası, Hamamlar, Uzuncaburç, Ayetekla, Tokmar Kalesi, Liman Kalesi önemli turistik mekanlarıdır. Ayrıca domates, salatalık, çilek, çeltik, yer fıstığı, kabak, yeşil fasulye, portakal, mandalin ve limon, zeytin, nar, kayısı, şeftali, erik, üzüm, elma ve armut yetiştiriciliğinin yapıldığı ender yerlerdendir.

Neden mi bunları anlatıyorum? Çünkü başbakanımızın inatla Akkkuyu’da kurulmasını istediği nükleer santralın olası bir kazada etkileyeceği yerlerin başında gelmektedir. Silifke Nükleer Karşıtı Platformu’nun düzenlediği “Nükleer Santrale Hayır’ mitingine Greenpeace’li gençler olarak biz de destek vermek amacıyla katıldık.

Aslında benim orada bulunma nedenim Greenpeace gönüllüsü olmamdan çok Mersin’de doğmuş, büyümüş birisi olmaktı. Havasını soluduğum, sebzesinin ve meyvesinin en tazesini yediğim, en güzel arkadaşlık ve kardeşliği tattığım. En güzel aşkları yaşadığım bu toprakları korumak benim yegane görevim olsa gerek.

Olası bir kaza ve Mersin’i terk etmek… Bunun hayalini etmek bile beni ürkütüyor ve üzüyor…

21 Mayıs Cumartesi günü, Greenpeace’li ve Mersin’li gençler olarak Silifke’deydik ve bu mücadelenin içindeydik. Ellerimizde pankartlarla, dilimizde de 'Mersin nükleere istemiyor', 'Akkuyu Japonya olmayacak', 'Nükleere karşı omuz omuza' sloganları...

Enerji açığı mı var diyorsunuz. O zaman gereksiz ampulleri söndürerek işe başlayabilirsiniz. Temel atılsa bile, santral kurulsa bile hatta çalışmaya başlasa bile biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.Ve DİRENECEĞİZ!

Sayim Sezgin

Silifke'deki nükleer karşıtı mitingin fotoğraflarını görmek için tıklayın.