Daha önce de belirttiğimiz gibi, nükleer endüstrisi ve nükleer enerji taraftarları beş temel söz veriyor: güvenli, temiz, ucuz, sağlam ve enerji bağımsızlığı.

Ancak hemen her gün basında okuyabileceğiniz hikâyelerden herhangi biri bu argümanları boşa çıkartmaya yetiyor. Biz de sizin için bu haftaya ait hikayeler seçtik.

GP0ZEYGüvenli? Arizona Eyalet Üniversitesi, büyük çaplı bir nükleer kazada radyasyona ilk maruz kalanlara yardım sağlayacak bir sistem geliştirmek için 41 milyon dolarlık bir araştırma başlattı. (ABD hükümeti ise daha geniş, 400 milyon dolarlık nükleer güvenlik programı başlatıyor.)

Temiz? Three Mile Island’dan bir mil uzaklıktaki Dauphin County’de Exelon Nükleer’e ait bir gözlem istasyonu, santralde çalışan işçilerin radyasyona maruz kaldığı hafta radyasyon izleri algıladı.

Ucuz? Kanada hükümeti AECL’in reaktör üretim kısmının açılan ihale ile satışa çıkartıldığını açıkladı. AECL yıllardır yeni bir reaktör satışı gerçekleştirmedi ve bakım-onarım masrafları kabarıyor. Son iki yıldır, Ottawa daha önceden hesaplanmamış AECL’in ek masraflarını karşılamak için yüzlerce milyon dolar harcamak zorunda kaldı.

Sağlam? Sorun çözücüler Millstone nükleer tesisinde, pazartesi günü elektrik yetersizliği sebebiyle, iki reaktörden biri olan Ünite 3’ün otomatik olarak kapanmasının sebebini araştırıyor. Soruşturma devam ederken, şirket ise Ünite 3’ün kapalı olmasından kaynaklanan eksikliği karşılayabilmek için dışarıdan elektrik alımı yapıyor.

Enerji bağımsızlığı? Millstone nükleer tesisi enerji güvenliği sağlıyor mu? Peki ya Three Mile Island’da 26 Ekim tarihinden beridir çalışmayan Ünite 1? Arizona Eyalet Üniversitesi’nin en korkunç senaryosu gerçek olursa elektrik tedarikinin kesintiye uğrayacağını tahmin edebilirsiniz. AECL reaktör tasarımlarını ve uzmanlığını yabancı yatırımcıların ellerine teslim etmek üzere. Biz nükleer enerjinin diğer ülkelere daha az bağımlılık anlamına geldiğini sanıyorduk…

Endüstrinin vermesini istediğimiz sözlerden bir diğeri ise açık, şeffaf ve dürüst olmaları.