GP02CKG

11 Mart'da Japonya’ya ve dünyaya 3. atom bombası atıldı. Deprem ve tsunami sonrasında Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen felaket hala devam ediyor. Ne zaman ve nasıl sonuçlanacağı ise belirsiz. Kesin olan bir şey var ki, Fukuşima felaketinin belleklerde yarattığı yara, daha uzun bir süre tedavi edilemeyecek.

Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali'nin 60 km batısında kalan Koriyama şehrinde günlük hayat devam ediyor...

Fukuşima’da yaşanmakta olan nükleer felaket başta Japonya olmak üzere, pek çok ülkenin nükleer enerji politikalarını gözden geçirmeye ve radikal kararlar almaya zorladı. Japonya Başbakanı Kan, ülkenin en tehlikelisi olarak bilinen Chubu Elektrik tarafından işletilen Hamaoka nükleer santralinin faaliyetlerinin durdurulmasını talep etti. Japonya’da ilk defa halkın sesi olan Başbakan tarafından bir nükleer santralin kapatılması talep ediyordu. Ve şu an santralin faaliyetleri durdurulmuş durumda.

Japonya Başbakanı Kan bu talebiyle de yetinmedi ve Japonya’nın enerji politikalarını temiz, insan ve doğaya uyumlu olan yenilenebilir enerjilerle yön vereceğini ve yapılması planlanan 14 yeni nükleer reaktörün yapımından vazgeçtiğini açıkladı.

Sağduyu, riskleri görebilmek, doğru seçimler ve sorumluluk bilinci milletler üstü kavramlardır. Türk halkının, Japon ve dünya halklarından nükleer konusunda daha farklı düşünmediğini biliyoruz. Greenpeace’in yaptırdığı kapsamlı kamuoyu araştırmasında Türkiye’nin %64’ünün nükleer enerji istemediği ve tercihini yenilenebilir ve doğaya zarar vermeyen enerjilerden yana kullandığını gösterdi. Sayın Başbakan’dan Fukuşima felaketinin ikinci ayında bir başbakandan beklenen sorumlulukla hareket edip, nükleer enerjiden vazgeçtiğini açıklamasını beklemekteyiz.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi