akpye-siyah-celenk

Mersin Nükleer Karşıtı Platfrom da nükleer anlaşmanın meclisten geçmesine dün AKP Akdeniz İlçe Başkanlığı’nın önünde bir basın açıklaması yaparak, binanın önüne siyah bir çelenk bırakarak tepkisini ortaya koydu. Aşağıda basın açıklamasının tam metnini bulabilisiniz:

BASINA VE KAMUOYUNA

Nükleer santrallere karşı yaklaşık 40 yıldır bilimsel ve haklı mücadelemize rağmen, AKP hükümeti, halkın tepkilerini görmezden gelerek nükleer lobilerin siyasi baskılarına boyun eğmiştir. Hukuksuz, ihalesiz, rekabetsiz, halktan gizli yapılan, örtülü ilişkilere dayanan, kirli olan Rusya ile Akkuyu’da nükleer santral yapım ve işletim sözleşmesini TBMM’de onayladı.

Hükümet, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini ipotek altına almıştır. Geleceğimizi Rusyaya teslim etmiştir. AKP hühümeti bu sözleşme ile,

 • İnsan ve doğa yaşamından değil, kamu kaynaklarımızın üzerinden rant kazanan insan ve doğa yaşamını tahrip eden nükleer lobilerden yana olmuştur.
 • Rusların dünyada hiçbir yerde denenmemiş sabıkalı Çernobil teknolojisinin ülkemizde kurulmasına izin vermiştir.
 • Bölgemizin geçim kaynağı olan turizme ve tarıma çok büyük darbe vurulmasına izin vermiştir.
 • Sağlığımızın bozulmasına göz yummuştur.
 • Ülkemizin nükleer çöplük olmasını onaylamıştır.
 • Rusyaya dünyada eşi görülmemiş imtiyazların tanınmasına izin vermiştir.
 • Mersin ve Sinop halkının haklı çığlıklarını görmezden gelmiştir.
 • Rusyanın ülkemizde nükleer silah üretmesine izin vermiştir.
 • Hareketli Ecemiş fay hattı üzerinde nükleer santral kurulumuna izin vererek, yeni bir Çernobil faciasının oluşmasına izin vermiştir.
 • Enerjinin etkin ve verimli olarak kullanılmasının önünü kesmiştir.
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını engellemiştir.
 • Enerjide % 70 oranında Rusyaya bağımlı olmamızı onaylamıştır.

Nükleer santrallerin yatırım üretim, işletim ve söküm maliyetlerinin çok pahalı, kaza riskinin çok yüksek olduğunun ve artık dünyanın vazgeçmeye başladığını bilen ve ülkemizi nükleer maceraya sürüklemek isteyenlerden, bilimsel olmayan tamamen siyasal tercihlerden yana oy kullanan milletvekillerden tarih ve bizler hesap soracağız!

Mersin’den Sn. Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz. Mersinlilerin talebi olan TBMM nde onaylanan bu kirli sözleşmeyi onaylamayın.

Ülkemizde nükleer santrallerin kurulmaması için bundan sonra da mücadelemiz daha da etkinleşecektir. Ülkemizde yaşayan tüm yurttaşlarımızı ve özellikle tüm Mersinlileri 25 Temmuzda Anamur İskele Gümrük Meydanında Saat 20.00 de başlayacak olan “Muzuna, Çileğine, Domatesine Sahip Çık. Nükleer Santrallere Hayır De!” etkinliğimize bekliyoruz. MERSİN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM

Mersin’li AKP Milletvekilleri oylamaya katılmadı!

Türkiye ile Rusya arasında Akkuyu'da nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşmanın oylaması sırasında AKP Meclis’te 'Akkuyu'da nükleer santral' oylamasında fire verdi. Yasa geçti ama AKP'nin Mersin milletvekilleri oylamaya katılmadı. Oylamaya Mersin’in AKP’li Milletvekilleri Kürşad Tüzmen, Zafer Üskül, Ali Er ile Ömer İnan’ın katılmamaları dikkat çekti.