Bölüm 2: Depreme dayanıklı santraller

GP02CI1

Greenpeace radyasyon uzmanı Rianne Teule, Fukuşima Nükleer Santrali'ne 60km. uzaklıktaki araziden radyasyon ölçümü için örnek topluyor.

'Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu konuda neden Japonya ile görüşüldüğünün sorulması üzerine, özellikle son zamanlarda dünyada gelişen nükleer santral sektörünün daha çok güvenlik eksenli olduğunu vurgulayarak, Japonya'nın bu anlamda en güvenli ülkelerden biri olduğunu, zira Türkiye'nin de Japonya gibi deprem bölgesi olduğunu kaydetti.' 23.12.2010 ETKB basın bülteni

'Yerinde görün. Santralımızın deprem dahil ne kadar güvenilir olduğunu hassas Türk kamuoyuna iletin.' Japonya Enerji Bakanı Ohata

Japonya teknolojinin beşiği. Gerçekten de depreme dayanıklı bir toplum kurma konusunda on yıllardır Türkiye’den çok daha fazla çaba gösterdiler. Ama nükleer santral gibi tehlikeli radyoaktif maddeler içeren tesislerde bir çatlağin bile çok önemli bir yeri var. Zira, deprem olduğu sırada bakım nedeniyle kapalı olan 4. reaktör, atık çubuklarının açığa çıkması nedeniyle sızıntı yaptı. 2. reaktörde deprem sonrası açılan 20 cm’lik çatlak yüzünden onbinlerce ton radyoaktif su denize karıştı.

Ama bu bir ilk değil, 2007 yılında Japonya’da meydana gelen 7.1 kuvvetindeki depremden sonra, Japonya’nın en yeni santrali Kaşivazaki Kariva santralindeki üç reaktör yıllarca kapalı kalmıştı.

Yarın; 'Ekonomik kalkınma...'