Nukleer Varil

Akkuyu’ya kurulması planlanan nükleer santral için anlaşma yapılan Rosatom şirketinin adın yolsuzluğa karıştı. Rusya Federal Savcısı, devlete ait olan nükleer enerji şirketi Rosatom’a ait olan alt şirketi yolsuzlukla ve nükleer reaktörler için adi malzeme satmakla suçluyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yürütülen soruşturmada, Zio-Poldolsk şirketinin satın alma departmanı müdürü, makine yapım tesisi için düşük kalitede hammadde satın almak ve geriye kalan parayı ise kendinde tutmakla suçlandı. Şirketin satın alma müdürü Sergei Shutov tutuklandı.

Zio-Podolsky, Rosatom şirketinin alt kuruluşu.  Rosatam şirketinin alt kuruluşu olması nedeniyle 2007 yılından itibaren şirketin yurt dışındaki projelerinde kalitesiz ürünler ihraç ediyor. Bu ülkeler arasında Bulgaristan, Çin, Hindistan ve İran bulunuyor.

Rosatom, Akkuyu projesi için daha önceden hiç denenmeyen bir finans yöntemi kullanıyor. Yap işlet ve santralin sahibi ol modeli. Rus şirketi nükleer santrali hem finanse edecek hem işletecek hem de sahibi olacak. Bu koşullar altında Rosatom şirketinin, maliyet yatırımlarını azaltmak ve inşaat süresini kısaltmak için elinden geleni yapacağı aşikâr.

Rosatom şirketinin tedarikçi firmaları ise rant peşinde.  Tedarikçi şirketler nükleer pastadan olabildiğince büyük pay almanın peşindeler. Bunu yaparlarken nükleer santralin kalbi olan nükleer reaktörde bile kalitesiz malzeme  kullanmaktan bile çekinmiyorlar. Nükleer endüstri ekonomik çıkarlarla yıllardır hareket ediyor ve geleceğimiz tehdit ediyor. Fukuşima felaketinin birinci anma yıldönümü yaklaşırken, nükleer endüstrinin gerçek yüzünü bir kez daha görüyoruz.

Harekete geçin!

Nükleersiz bir Türkiye için internet eylemimize katılın.