30 Haziran Pazar günü Galata Kulesi twitter duvarına dönüştü. #nukleerehayircunku ve #nukleereevetcunku hashtag’leri ile nükleerin tartışıldığı etkinlikte %93 nükleere hayır dedi.

Yaratıcı Fikirler Enstitüsü’nün bağımsız karşı medya hareketi “140journos”, geçtiğimiz Pazar akşamı tarihi bir etkinliğe imza attı. Televizyonlarda ve gazetelerde hak ettiği tartışma ortamını bulamayan nükleer konusu, Dünya Sosyal Medya günü olan 30 Haziran’da, Galata Kuesi’ne yansıyan tweetlerle bağımsız bir ortamda tartışılma imkanı buldu. Twitter’da “#nukleerehayircunku” ile “#nukleereevetcunku” hashtag’leri ile paylaşılan tezler, konunun her açıdan ele alınmasına olanak tanıdı. Biz de Greenpeace olarak nükleere neden karşı olduğumuzu bu bağımsız ortamda tekrar gündeme getirme imkanı bulduk. Nükleer kirlidir, pahalıdır, tehlikelidir. Ve yenilenebilir enerji alternatiflerimiz Türkiye’de bu kadar fazlayken ve bu potansiyel kullanılmazken, kimsenin bize bu tehlikeli ve kirli enerjiyi dayatmasına izin veremeyiz. Üstelik de, twitter’da gerçekleşen bu tartışma, daha önce Greenpeace’in yaptırmış olduğu araştırma da dahil pek çok kamuoyu araştırmasını doğrularken. Evet, Türkiye’nin ezici bir çoğunluğu nükleer istemiyor. Yapılan tweet’lerin sonucuna göre %93 nükleere hayır diyor. Halkın bu kadar büyük bir çoğunluğunun istemediği bir nükleer santrali ısrarla kurmaya çalışmanın demokratik bir ülkede yeri yok.

Kule önündeki platformda nükleer enerji yanlısı ya da karşıtı akademisyenlerle nükleere karşı uzmanlar da konuşma yaptı. Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi ile Heinrich Böll Vakfı’ndan lrike Dufner ve Özgür Gürbüz nükleere karşı olma nedenlerini sıralarken, TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) profesörleri nükleer enerji ihtiyacının sebeplerini aktardılar. Nükleer yanlısı profesörler, nükleer karşıtlarını bilgi sahibi olmamakla suçlarken, kendileri geçmişin güncel olmayan bilgilerini sanki gerçeklermiş gibi sundular.
Örneğin dünyada sadece iki tane nükleer kaza oldu derken, aslında bugüne dek dünyada irili ufaklı 5000’in üzerinde nükleer kaza olduğundan bahsetmediler. Nükleer santrale sahip olmayan Türkiye’nin 1999 yılında İkitelli’de dünyanın en büyük 20 nükleer kazasından birini yaşadığı bilgisini de tabii paylaşmadılar. Fukusima’daki reaktör eski tipti, Akkuyu’daki ise üçüncü nesil derken, bu reaktörün daha önce denenmemiş ve Avrupa Birliği’nden onay alamamış bir reaktör olduğunu söylemediler. Fukuşima’da insanları nükleer kaza değil deprem öldürdü derken, kaza yüzünden kullanılamaz hale gelen 13 bin metrekare alandan ve evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insandan söz etmediler.

Daha sonra söz alan nükleer karşıtları, tüm bunlara gereken yanıtı, Türkiye’nin kullanılmayan yenilenebilir enerji potansiyelini bizzat Enerji Bakanlığı’nın verilerini kullanarak verdi.

// Genel Direktörümüz Uygar Özesmi 140 saniyede nükleere neden karşı olduğumuzu anlatıyor.

Aşağıda, ‘#nukleerehayircunku’ hashtag’i ile o gece yapılan tweet’lerden bazılarını görebilirsiniz. Gecenin en sevindirici olaylarından biri de, o gece ve ertesi sabah boyunca ‘#nukleerehayircunku’ konusunun, TT (Trending topic) yani Twitterın en çok konuşulan konularından biri olmasıydı. Hükümetin artık nükleere hayır diyen çoğunluğun sesini duymasının zamanı geldi.

Greenpeace Türkiye @Greenpeace_Med
#nukleerehayircunku Türkiye nükleer santralı olmadığı halde, İkitelli'de dünyanın en büyük 20 nükleer kazasından birini yaşamayı başardı

Başar Başaran @nobasaran
#nukleerehayircunku karanlıkta yıldızları sizin zengin aydınlığınıza tercih ediyorum.

Buket Uzuner @BuketUzuner
#nukleerehayircunku Dunyada insan dahil tum can(li) turlerinin dogal ve organik devami, sadece yenilenebilir enerjiyle saglanabilir.

Pelin Cengiz @Pel_in_Ce
#nukleerehayircunku Turkiye ruzgar, gunes ve jeotermal enerjiler konusunda zengindir.

Ümit Şahin @umitsahin
#nukleerehayircunku akkuyulular istemiyor, sinoplular istemiyor, mersinliler iğneadalılar istemiyor, türkiyeliler istemiyor...

Ozgur Gurbuz @ozzgurbuz
#nukleerehayircunku 4 yıllığına işbaşına gelmiş bir hükümet 244 bin yıl radyoaktif nükleer atık üretme hakkına sahip değildir.

Barış Gençer Baykan @yesilgundem
#nukleerehayircunku Türkiye radyasyonlu çayı,Japonya radyasyonlu pirinci unutmayacak

EFKAN BOLAÇ @efkanbolac
#nukleerehayircunku nukleer lobilerin rant sahası olmayacağız.