Fukuşima'da radyasyon azalmadı, arttı

Haber - 11 Mart, 2018
Bölgede radyasyon seviyesi uluslararası limitlerin 100 katı.

29 September 2017 - Greenpeace radiation specialists Mai Suzuki and Heinz Smital in Namie taking soil samples in Namie, Fukushima prefecture. In March 2017 the Japanese government opened this area of Namie for people to return to. Greenpeace radiation surveys of this area in September 2017 showed that while some of the area has levels close to the government decontamination target (0.23 micro-sieverts per hour) there were many areas which were higher. 10km north of the Fukushima Daiichi nuclear plant, this area was heavily damaged by the March 2011 earthquake and tsunami. As of December 2017 the population of Namie was 440, 2.1% of the population in March 2011.

Greenpeace Japonya tarafından Fukuşima bölgesindeki Namie ve İitate’de gerçekleştirilen kapsamlı araştırmalar, bazı bölgelerde halkın maruz kaldığı radyasyon seviyesinin, uluslararası limitlerin 100 kat üzerine kadar çıktığını ortaya koydu. Bölgedeki yüksek radyasyon seviyeleri nükleer felaketten kurtulup yeniden bölgeye dönenler için 2050’ye kadar ciddi bir risk yaratıyor.

Söz konusu araştırmanın başında bulunan Greenpeace Belçika Radyasyon Uzmanı Vande Putte, araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları dile getirdi:

“Araştırmanın gerçekleştirildiği tüm alanlarda, insanların yaşamasına izin verilen yerler de dahil, radyasyon seviyeleri o kadar yüksek ki; eğer aynı seviyelere bir nükleer tesiste rastlansaydı, tesiste sıkı kontrollerin yapılması gerekirdi. Kaldı ki söz konusu seviyelerle, bir nükleer tesiste değil kamusal alanda karşılaşılıyor. Bu evlerdeki radyasyon seviyesinin insanlar üstünde bıraktığı etki, her hafta bir göğüs röntgeni çektirmeye eşdeğer ve şimdi çocuklar ve hamileler de dahil herkes bu evlere geri dönüyor. Açıkça insan hakkı ihlali olan bu durum kabul edilemez.”

Greenpeace Japonya, geçtiğimiz sene Eylül ve Ekim aylarında Namie ile İitate bölgelerinde bulunan evlerde, ormanlık alanlarda, yollarda, tarlalarda ve de felaketten sonra Namie bölgesinde halen yasaklı olan alanlarda binlerce noktada ölçümler gerçekleştirdi. Japon hükümeti halen yasaklı olan bu bölgelerde belli alanları 2023’te yeniden insan yerleşimine açmayı planlıyor. Greenpeace’in gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre ise bölgeyi temizleme çabaları, yüzde 70-80’i temizlenmesi mümkün olmayan ormanlık alandan oluşan bölge göz önünde bulundurulduğunda etkili olamadı. Greenpeace Japonya’nın araştırmasının dikkat çeken bulgularından bazıları şöyle;

  • İitate’te bazı bölgelerde geçen yıldan bugüne radyasyon seviyesinde artış görüldü.
  • Namie’de halan yasaklı olan bir bölgede radyasyondan arındırma testi için kullanılan bir evde yapılan tüm çalışmalara rağmen radyasyon seviyesinin uluslararası seviyelerin 7 katı üzerinde olduğu görüldü. Bu da temizleme çalışmalarının etkili olamadığını ortaya koyuyor.
  • Namie’de tahliye emri kaldırılan bir okulun hemen yanında bulunan ormanlık alandaki radyasyon seviyesinin, uluslararası sınırların 10 kat üzerinde olduğu tespit edildi.

Araştırmanın tamamı için BU LİNKİ ziyaret ediniz.

_fbq.push(['addPixelId', '1478316175734165']); })(); window._fbq = window._fbq || []; window._fbq.push(['track', 'PixelInitialized', {}]);