Greenpeace İçin Adalet, Balinalar için Adalet!

whale-tokio-2

Haber - 16 Şubat, 2009
Greenpeace eylemcileri bugün Ankara'daki Japon Büyükelçiliği'nde “Tokyo İki” olarak adlandırılan iki Greenpeace eylemcisi, Junichi Sato ve Toru Suzuki ve Güney Okyanusu'nda avlanan balinalar için adalet talebiyle barışçıl bir gösteri yaptı. Büyükelçilik önüne Junichi ve Toru'yu temsil eden eylemciler, balina maketleri olan sembolik bir hapishane parmaklığı yerleştirerek ingilizce, türkçe ve japonca “Adalet” yazılı pankartlar açtılar. Daha sonra Japonya Büyükelçisine bu davaya ilgi göstererek Japon hükümetinden de aynısını talep etmesini rica eden bir mektup ilettiler. Büyükelçilik herhangi bir açıklama yapmadı.

16 Şubat 2009, Ankara- Greenpeace eylemcileri bugün Ankara'daki Japon Büyükelçiliği'nde “Tokyo İki” olarak adlandırılan iki Greenpeace eylemcisi, Junichi Sato ve Toru Suzuki ve Güney Okyanusu'nda avlanan balinalar için adalet talebiyle barışçıl bir gösteri yaptı. Büyükelçilik önüne Junichi ve Toru'yu temsil eden eylemciler, balina maketleri olan sembolik bir hapishane parmaklığı yerleştirerek ingilizce, türkçe ve japonca “Adalet” yazılı pankartlar açtılar.

Mayıs 2008'de Greenpeace'in gizlice yürüttüğü bir araştırma sonucu, vergi mükelleflerinin parası ile finanse edilen balina avcı filosundan balina etinin zimmete geçirildiği skandalı ortaya çıkarılmış ve hemen ardından Japon yetkilileri olaya politik yaklaşarak Haziran 2008'de Junichi Sato ve Toru Suzuki'yi tutuklayıp, Greenpeace Japonya Ofisi'ni basmışlardı.

Greenpeace'in tüm dünya çapında geçen yıldan beri yaptığı protestoların amacı Tokyo İki'yi bu davada desteklemenin dışında balina avcılığı programının derhal sona erdirilmesinin gerekliliğine dikkat çekmek. Mahkemeye taşınması gerekenler Greenpeace eylemcileri değil, hükümet desteği ile Güney Okyanusu Balina Sığınağı'nda sürdürülen balina avı programıdır. Japon hükümeti "Tokyo İki" için adalet ve uluslararası camia tarafından eleştirilen yasadışı balina avcılığına acilen son vermelidir.

Junichi Sato ve Toru Suzuki, Japon hükümeti sponsorluğunda sürdürülen balina avcılığı etrafında dönen büyük yolsuzluk skandalını ortaya çıkardıktan sonra adli soruşturmayla ve suçlu bulundukları takdirde 10 yıl hapis cezası ile karşı karşıyalar. Araştırma sonuçlarını, vergi mükelleflerinin parasının kötüye kullanıldığı konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve balina avcılığı ile ilgili bağımsız soruşturma açılmasını teşvik etmek niyetiyle rapor etmişlerdir.

İki Greenpeace eylemcisi hakkındaki soruşturmaya dayalı açlan davanın ilk ön celsesi 13 Şubat günü Japonya'da Aomori'de yapıldı. Basına ve kamuoyuna kapalı yapılan ön celseyi takiben eylemcileri temsil eden avukatlar mahkemeye sunacakları savunmayı özetlediler. Sato ve Suzuki hırsızlık ve mülke tecavüzden suçlanıyorlar. İkinci ön celse için 23 Mart tarihi belirlenirken, kamuoyuna açık asıl mahkemenin tarihi belirlenmedi.

Savunma makamının başkanı Yuichi Kaido, "Eylemcilerin ikisinin de Japon ulusal kanununda öngörüldüğü üzere "hırsızlık" suçunun içeriklerinden biri olan yasadışı çıkar edinme gibi bir niyetleri olmamıştır. Dahası uluslararası yasalar nezdinde Junichi ve Toru'nun eylemi, Uluslararası Sivil ve Politik Haklar Anlaşması (ICCPR) tarafından da öngörüldüğü üzere bir ifade özgürlüğü örneğidir" dedi. Greenpeace, bilimsel amaçlı verilen izinler ile avlanan balinaların özel satış amacıyla kullanılmasının, Uluslararası Balina Komisyonu'nun gereklerine uymadığının çok açık olduğuna inanmaktadır.

Harekete geçin (İngilizce)

Greenpeace’in “Tokyo 2” için başlattığı küresel internet eylemine katılmak için tıklayın.

Greenpeace'e bağış yapın

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.