Davos’ta “İnsanlar ve Gezegen için Adalet” çağrısı

Yorum ekle
Haber - 19 Ocak, 2018
Greenpeace İsviçre eylemcileri, Dünya Ekonomik Forumu öncesinde, Davos yakınlarına 6 metrelik Adalet heykeli diktiler.

Davos’ta “İnsanlar ve Gezegen için Adalet” çağrısı

Eylem, şirketlerin insan ve çevre hakları ihlallerini ortaya çıkaran “İnsanlar ve Gezegen için Adalet” raporunu duyurmak için düzenlendi.

“İnsanlar ve Gezegen için Adalet” raporu, 20 olay üzerinden şirketlerin insan ve çevre haklarını nasıl kar uğruna ihlal ettiği gösteriyor. Hazırladığımız 10 temel ilke ile hükümetleri etkili ve bağlayıcı kurallar koymaya çağırıyoruz. Raporda bahsedilen şirketlerden 20 tanesi Dünya Ekonomik Forumu’nun ortağı ya da katılımcısı.

Rapor, yasal standartlardaki farlılık sonucu Volkswagen’in dizel emisyon skandalında Amerika’da milyarlarca dolar para cezası ödeyip, Avrupa’da cezasız kalması gibi 20 farklı olayı içeriyor. Raporda ele alınan örnek olaylardan biri de Keskinoğlu’nun Greenpeace Akdeniz yöneticilerine karşı açtığı dava...

2016’da Greenpeace Akdeniz yedi büyük tavukçuluk şirketinden, uyguladıkları tavuk üretim yöntemlerini değiştirmelerini talep ettiği “Yutmayız” adlı kampanyayı başlatmıştı. Bu kampanya karşısında beş şirket imza kampanyasının internet sitesine erişimi engellemiş, Keskinoğlu da Greenpeace’e haksız rekabet suçuyla dava açmıştı. Eylül 2017’de mahkeme Keskinoğlu’nun iddialarını reddetti ve 4 Greenpeace yöneticisini suçsuz buldu.

Keskinoğlu'nun Greenpeace yöneticilerine haksız rekabet suçlaması, şirketin kendisini ve sektörünü koruma amacının dışında, sivil toplumun sesinin kısılması ile bu alanda bilgilenme ve bilgilendirme hakkını talep eden kişi ve kurumlara gözdağı vermeyi amaçlıyordu. Mahkemenin kararı Türkiye'de ifade özgürlüğü ve sivil toplum adına önemli bir karar olarak tarihe not düştü.