IPCC yeni bir rapor hazırlığı içinde

Haber - 11 Nisan, 2008
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yenilenebilir enerjiyle ilgili rapor hazırlama kararı gerçekten çok sevindirici. Dünya'nın gerçek enerji çözmülerine acil ihtiyacı var!

Rüzgar enerjisi.

11 Nisan 2008, Budapeşte -  Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) yenilenebilir enerjiyle ilgili özel bir rapor hazırlama kararını sevinçle karşıladık! 

Greenpeace Enerji uzmanı Sven Teske şunları söyledi:

"IPCC'nin bu raporu hazırlaması kısa sürmeyecek. Bağımsız ve ciddi bir araştırma gerektiren bu rapor, yenilenebilir enerjinin iklim değişikliğini kamçılamadan dünya enerji ihtiyacını karşılayacağına dair kanıtlar içermeli.

Nobel ödüllü organizasyonun daha önce yayınlanmış raporları oldukça büyük bir etkiye sahipti. Hazırlanmasına karar verilen bu raporun ise tüm dünyadaki hükümetler ve karar verici mekanizmalar için yenilenebilir kaynaklar hakkında referans bir döküman olması hedefleniyor. Umuyoruz ki bu rapor, tüm hükümetleri gerçek enerji çözümlerine vakit kaybetmeden yatırım yapmaya ikna eder."

Greenpeace Akdeniz Enerji Uzmanı Hilal Atıcı, "Bütün dünyadan gelen biliminsanlarının toplandığı bu panel, iklimi koruma açısından yenilenebilir enerjinin önemini vurguluyorsa o zaman hükümetimizin de kömür ve nükleer gibi kirli seçeneklerden vazgeçip, yenilenebilir enerjilere daha ciddi yaklaşması gerekir. Hem hükümetin hem de bazı biliminsanlarının bu karardan bir ders çıkarmalarını ve 20. yüzyılın enerji anlayışına körü körüne sarılmayı bırakıp 21. yüzyılın yenilenebilir enerji teknolojilerini desteklemelerini bekliyoruz" dedi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 28. oturumunu halen Budapeşte'de sürdürüyor.

Bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.