Kömür, Tunçbilek'te zehir saçıyor

Yorum ekle
Haber - 13 Kasım, 2017
Kütahya, Tavşanlı’da bulunan Tunçbilek Termik Santrali zehir saçıyor. Bölgeden gelen fotoğraflar durumun vahametini ortaya koyuyor.

 Kömür, Tunçbilek'te zehir saçıyor

Anayasa Mahkemesi’nin iptaline karşın, güncellenerek tekrar yürürlüğe sokulan "Elektrik Piyasası Kanunu" geçici 8. madde, özelleştirilen kömürlü termik santralleri çevre yatırımlarından muaf tutuyor. Bu kapsamda faaliyetini sürdüren Tunçbilek Termik Santrali, hem çevreyi hem insan sağlığını tehdit ediyor. Bölgede çekilen fotoğraflar da tehlikenin boyutlarını görünür kılıyor.

Türkiye’de özelleştirilmiş kömürlü termik santraller, daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş bir yasanın güncellenmesi sonucunda temel çevre koruma yükümlülüklerini yerine getirmeden çalıştırılıyor ve bu yasaya göre 2020 yılına kadar da herhangi bir çevre yatırımı yapmaları gerekmiyor. Çevresel yıkımlara neden olan bu uygulama hava, toprak ve su kirliliğine neden oluyor, toplum sağlığını ise ciddi boyutlarda tehlikeye atıyor. Tunçbilek’te santral ve bağlı kuruluşlarda çalışanlar bile artık bu durumdan şikayetçi. Bölgeden yapılan tüm idari başvurular sonuçsuz kalıyor çünkü geçici 8. madde bu şirketlere karşı herhangi bir idari yaptırımı engelliyor.

 Kömür, Tunçbilek'te zehir saçıyor

Dünyanın en kirli enerji üretim seçeneklerinden biri olan kömürün iyi bir şeymiş gibi sunulmaya çalışıldığı şu günlerde, Tunçbilek bize kömürün gerçek yüzünü gösteriyor. Yerli ve temiz kaynak arıyorsak yerin altına değil üstüne bakmalıyız. Türkiye’nin halk sağlığını korumak, ekonomi ve enerji bağımsızlığını sağlayabilmek için bir an önce son derece zengin potansiyele sahip olduğu temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerekiyor.