Plastik kirliliği Antarktika'ya kadar ulaştı

Haber - 8 Haziran, 2018
Sene başında Antarktika Okyanusu’na bilimsel araştırmalar yapmak üzere sefere çıkan ekibimizden üzücü haberler var. Dünyanın en güneyinde bile denizin derinlerinden topladığımız 8 örneğin 7’sinde mikroplastik tespit ettik. Bu sonuç okyanuslarımız için endişe verici.

Bugün Dünya Okyanus Günü. Karbondioksiti soğuran ve iklim değişikliği ile mücadelede bize destek olan sağlıklı okyanuslar, gezegenimizin geleceği çin çok önemli. ABD, İngiltere ve Kanada’da mikroplastikler çoktan yasaklandı. Bu çağrımıza sen de katıl ve okyanuslarımız için mikroplastik tanecikler tüm dünyada yasaklansın.

 


Antarktika Okyanusu’nda yaptığımız araştırmaya dair önemli detaylar:

  • Denizin derinliklerinden 8, yüzeyinden 9 su örneği alındı.

  • Alınan örneklerde litre başına en az bir mikroplastik lifi tespit edildi.

  • Denizin derinliklerindeki örneklerin 7’sinde; yüzeydeki örneklerin de 2’sinde mikroplastiğe rastlandı.

  • Alınan 9 kar örneğinin 7’sinde de zararlı kimyasallara rastlandı. Söz konusu kimyasalların endüstriyel üretim ve tüketim kaynaklı olduğu (örneğin suya dayanıklı outdoor ürünler gibi) belirtildi.

Denizleri ve deniz yaşamını tehdit eden mikroplastik tanecikler yasaklansın.

  


NOTLAR:

/ Mikroplastikler, büyük plastik parçalarının dalgalarla sürüklenmesi, aşınması ve günışığında ayrılması sonucu daha küçük parçalara ayrılmasıyla ortaya çıkıyor. Aynı zamanda kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğindeki mikroplastikler ile çamaşır makinelerinden yıkanan giysilerden kopan lifler de evlerimizden okyanuslara kadar ulaşıyor.

/ İstersen raporun İngilizce versiyonuna şu kaynaktan ulaşabilirsin: https://act.gp/AntarcticPlastic