Nükleer enerji sürecinde ihlaller var!

Haber - 4 Şubat, 2009
Önce rekabet yasasına aykırı olan ihalede TAEK kendi sınanmışlık kriterini ihlal etti. Şimdi de TETAŞ şartnamenin 29.2 ve 29.3 no.lu maddelerini ihlal ediyor. Bu hukuk ihlaline kim dur diyecek?

19 Ekim - Fransa. Greenpeace aktivistleri yeni nükleer reaktör yapımını protesto etmek için soğutma kulesine tırmanırken.

Basında yer alan haberlere göre TETAŞ, Atomstroyexport şirketi ile konsorsiyumun nükleer santral ihalesinde verdiği fiyat üzerine sözlü pazarlıklarda bulundu ve Rus şirket önerdiği fiyatı KWh için 13.4 cent'e indirdi. Başbakan Erdoğan parti grup toplantısında nükleer santral ihalesinde değerlendirme sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Başından beri yasal olmayan nükleer ihale sürecindeki bu son gelişmelerle Türkiye zaman kaybetmeye devam ediyor. Nükleer enerjideki fiyat artışları gibi açık bir gerçeği göz ardı eden hükümet, kriter ve şartnameyi ihlal ediyor. Rekabet yasasına aykırı olan ihalede önce TAEK kendi sınanmışlık kriterini ihlal etti. Şimdi de TETAŞ şartnamenin 29.2 ve 29.3 no.lu maddelerini ihlal ediyor. Bu maddelere göre fiyat teklifi üzerinde bir değişiklik yapılamamakta ve bütün görüşmelerin yazılı olarak yapılması gerekmektedir.    

Hükümet'in takıntılı bir şekilde kirli, pahallı ve başarısız nükleer teknolojide ısrar etmesi Türkiye'nin gerçek çözümlere yönelmesine engel olmaktadır. Fiyat teklifi 8 cent'e çekilse dahi Türkiye daha pahalı elektrik kullanacak; atık yönetimi ve söküm maliyetleri de hesaba katılınca fatura daha da ağır olacaktır. Türkiye'nin geleceği için Başbakan Erdoğan derhal nükleer santral ihalesinin iptalini açıklamalıdır.

Türkiye'nin ekonomik krizi konuştuğu şu günlerde yenilenebilir enerji kaynakları ve enerjinin akılcı kullanımı daha ucuz elektrik ve çok daha fazla istihdam sağlayacak ve de enerji bağımsızlığının yolunu açacak. Ayrıca yenilenebilir enerjiler, iklim değişikliğinin felaket seviyesindeki etkilerinden bizi kurtaracak tek gerçek çözümdür.

Greenpeace'e bağış yapın

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

HÜKÜMET'E nükleer santral değil gerçek çözümler istediğinizi söyleyin!

TAEK, Atomstroyexport-Inter RAO- Park Teknik'in teklifini teknik kriterler açısından onayladı. Karar sırası Hükümet'te; yapılan yanlıştan geri dönmek için hala geç değil.

Bakanlar Kurulu üyelerini Türkiye'nin geleceğini bir belirsizliğe doğru sürüklememeye çağırın