TAEK kendi "ölçütlerini" yok sayıyor!

Haber - 19 Aralık, 2008
Türkiye'nin enerji politikaları bir bilinmeze doğru itiliyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Atomstroyexport- Inter Rao- Park Teknik konsorsiyumun teklifine 'Teknik Ölçütlere Uygunluk' belgesi verdi. Üçüncü ve son zarf olan fiyat teklifi TETAŞ'a gönderilmiş oldu. Son kararı ise Bakanlar Kurulu verecek.

23 Eylül 2008, Ankara- Greenpeace ve Küresel Eylem Grubu’ndan otuza yakın eylemci Enerji Bakanlığı önünde yüzleri boyalı ve siyah tulumlar giymiş halde ölü taklidi yaparak nükleer ihaleyi protesto etti. Aynı anda bir diğer grup eylemci ise Enerji Bakanlığı'nın karşısına "STOP" yazılı bir pankart açarak eylemi destekledi.

TAEK bu kararla, kendi yeterlilik ölçütlerine ters düştü. "Sınanmışlık" maddesini ihlal ederek Atomstroyexport'un sadece Rusya'da prototip düzeyinde inşasına bu yıl başlanan VVER-1200 reaktörüne onay verdi. Denenmemiş bir teknolojiyi kabul ederek de her türlü güvenlik açığını ve hesaplanmamış maliyet aşımlarını da onaylamış oldu.

Denenmiş olan teknolojilerin sonuçlarını önce Çernobil'de ve her yıl nükleer santrallerde yaşanan yüzlerce kaza ile gördük. Sadece Fransa'da her yıl önemsiz olarak sınıflandırılan ortalama 900 olay yaşanıyor. TAEK'in bu kararı aynı zamanda oluşturduğu kriterlerde ve süreçlerde ne kadar ciddiyetsiz davrandığını da gösteriyor. Şimdi Hükümet karar vermeli! Yapılan hatayı yeni hatalarla mı düzeltmeye çalışacak yoksa gerçek çözümler mi üretecek?

Denenmemiş teknolojiler ülkelere yüklü ek faturalar çıkartıyor!

Areva tarafından dünya üzerindeki ilk EPR reaktörünün yapımına Finlandiya'da başlandı. Olkiliuoto-3 nükleer santrali daha inşaatının ikinci yılında öngörülemeyen güvenlik açıkları nedeniyle inşaatının ikinci yılında projenin iki yıl gerisinde ve en az 2 milyar Euro maliyet aşımıyla karşı karşıya. Bu ek maliyetin Fransız vergi mükelleflerine fatura edilmesi beklenirken Finli tüketiciler de yaşanan gelişmeler yüzünden milyarlarca Euro kayba uğrayacak.

Dışa Bağımlılık mı, Enerji Devrimi mi?

Bütçe görüşmelerinde bile cari açığın en büyük sebebi olarak enerjide dışa bağımlılık gösterilirken, Rusya ile nükleer santral anlaşması da yapmak Hükümet'in hiçbir enerji politikası olmadığını gösteriyor. Oysa hem ekonomik krizin hem de enerjide bağımsızlığın çözümü yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliğinde.

Greenpeace'in EREC ile birlikte hazırladığı Enerji [D]evrimi , nükleer enerjiye göre çok daha fazla istihdam sağlarken, yakıt tüketimi maliyetlerinden kurtarıyor ve çok daha önemlisi yaklaşmakta olan iklim değişikliğine karşı çözüm oluyor. Bütün bunları da sürdürülebilir bir kalkınma çerçevesinde yapıyor.

HÜKÜMET'E nükleer santral değil gerçek çözümler istediğinizi söyleyin!

TAEK, Atomstroyexport-Inter RAO- Park Teknik'in teklifini teknik kriterler açısından onayladı. Karar sırası Hükümet'te; yapılan yanlıştan geri dönmek için hala geç değil.

Bakanlar Kurulu üyelerini Türkiye'nin geleceğini bir belirsizliğe doğru sürüklememeye çağırın