Nükleersiz Türkiye kampından açık mektup

Yorum ekle
Haber - 13 Haziran, 2011
8 gündür Taksim Meydanı'nda devam eden Nükleersiz Türkiye direnişi, yeni hükümet kurulana kadar aktif kampanyaya ara verme kararı aldı. Kamp sakinleri kararlarını açık bir mektup şeklinde kamuoyuna sundu. Kamp, seçim propaganda yasaklarının başladığı 11 Haziran Cumartesi saat 18.00'e kadar devam edecek. 9. günde, 11 Haziran saat 16.00'da Galatasaray Meydanı'ndan Tünel'e bir yürüyüş gerçekleşecek.

kampalani

Greenpeace, Yeşiller ve Küresel Eylem Grubu olarak Nükleersiz Türkiye Kampına 9. gününden itibaren yeni hükümet kurulana kadar ara verme kararı aldık.

Nükleer santral planı Sayın Başbakan'ın utancıdır. Onun içindir ki, onlarca projenin arasında Mersin halkına nükleer santral projesini dillendiremedi. Nükleer santral meselesini haftalardır ağzına bile almadı, geçiştirdi. AKP seçmeninin bile %40'ı nükleere 'hayır' derken Başbakan'ın cevabı sessizlik oldu.

Ara veriyoruz çünkü biz nükleer santral planların durdurulmasını Başbakan'dan talep ettik. Bundan sonra kim Başbakan olur bilemeyiz ama yeni bir hükümetin kurulması belli bir süre alacak. Biz de bu süreçte her kim hükümet olursa olsun, kendilerine nükleer santral konusunda bir yol haritası belirlemeleri için zaman tanıyacağız. Talebimiz net, Rusya ile yapılan ticari anlaşmayı iptal edin. Türkiye'nin geleceğini kurmaya bu adımı atarak başlayın.

Bu 9 gün ve gecede nükleer meselesinde Türkiye kamuoyunun sokaktaki sesi ve kulağı olduk. Politikacıların durağı, çevre kuruluşlarının dayanışma merkezi, müzisyenlerin sahnesi, yazarların kalemi, evsizlerin aşı, sokak köpeklerinin canı gönülden korudukları evi olduk. Elimizde binlerce mesaj birikti.

Hepimizi her zaman olduğumuzdan daha duygusal yapan, yaşadığımız koşulların zorluğunu unutturan bir dayanışma atmosferi olmasaydı, halkın desteği, iyi dilekleri, ziyaretleri olmasaydı, inanın Taksim'in ortasında bir gece bile dayanmak çok zor olurdu. Bundan sonra bayrağı hükümet kurulana kadar bu kampı devam ettirecek bireylerin inisiyatifine bırakıyoruz. Aktif kampanyamız yeniden başlayana kadar da onlara desteğimiz devam edecek.

Bu mesajları mutlaka yeni dönemde kurulacak hükümetin Başbakanına ileteceğiz. Hükümet kurulur kurulmaz da nükleersiz bir Türkiye için aktif olarak kampanya yürütmeye Ankara'da devam edeceğiz. Herkesi yine bize destek olmaya, dayanışmaya davet ediyoruz. İşimiz bitmedi, farkındayız, ama burada geçen 8 günün ardından nükleersiz bir gelecek kuracağımıza olan inancımız daha da pekişti.

Desteğini esirgemeyen ve emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Kampta 8 gün boyunca neler oldu?

Mesajımızı hem yere hem gökyüzüne yazdık

Taksim'deki nükleer karşıtı direnişinin 3. gününde bir araya gelen 200 insan yere yatarak nükleere hayır sembolü oluşturdu. Beşinci günde ise sokak lambalarına tırmanan iki eylemci Taksim Meydanı'nda iki direk arasına 25 metrelik bir pankart astı.

Pankarttaki "Başbakan'dan cevap bekliyoruz" mesajıyla eylemciler nükleer santralin iptali taleplerine yanıt aradı. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelip, Dünya Çevre Günü dolayısıyla İstanbul'da buluşan bisikletçiler, Taksim Meydanı'ndaki Nükleersiz Türkiye Kampı'na destek verdi.

Çevre kuruluşları nükleersiz Türkiye için birleşti

Greenpeace, Küresel Eylem Grubu ve Yeşiller'in katılımıyla başlayan mücadeleye Mahalle Afet Gönüllüleri'nin ardından Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ve TEMA Vakfı da desteklerini açıkladı.

Kampa siyasilerden destek

Perşembe sabahı, seçim bildirgesinde nükleere karşı duruşunu net bir şekilde ifade eden tek parti olan HAS Parti İdare Kurulu üyesi ve İstanbul 2. bölge adayı Emel Topçu ve ekibi çadırları ile gelerek direnişe katıldılar. Bu yine Greenpeace'in muhafazakar kesimi temsil eden bir kesimle ilk dirsek teması.

CHP İl Başkanı Bahri Şahin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da kampı ziyaret etti. Greenpeace Akdeniz, Kılıçdaroğlu'nun nükleer karşıtı söylemlerini memnuniyetle karşıladıklarını ancak tutarlı olmak adına nükleer enerjinin CHP'nin programından da çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Çarşamba akşamı düzenlenen panele İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da katılarak nükleer karşıtı desteğini esirgemedi.

Yine Sanatçı Duyarlılığı

Kampın sanatçı konukları 6. gece de devam etti. Buket Uzuner, Pelin Batu, Moğollar, Çilekeş, Kül ve Kreş kampımızı ziyaret etti, Baba Zula'nın Japon Dansçı Nora ile performansı kampa sanatın gücünü taşıdı. Sanatçı Leman Sam'ın da sürpriz ziyaretiyle Nükleersiz Türkiye Kampı daha da zenginleşti.

Kampa sendikalar da destek verdi. Tek Gıda İş, Petrol-İş, Deri-İş ve Hava İş'in Genel Başkanları ve Kristal İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Tümtis'in yöneticileri destek için kampa geldi.

Harekete geçin!

Mesele nükleerse, bir oydan fazlasın. Şimdi nükleersiz bir gelecek için internet eylemine katıl.

Kategoriler
Etiketler