Greenpeace Sabancı Holding’i nükleer enerji yerine güneşi seçmeye çağırıyor!

Haber - 6 Ağustos, 2008
Greenpeace gönüllüleri Sabancı Kulelerinin önünde “Güneşi Seç” yazılı pankart açtılar ve çitlere yerleştirdikleri metal plakalarla Sabancı Kulelerini “nükleersiz bölge” ilan ettiler! Eylemcilerin Sabancı Grubu’na tek bir mesajı var: Nükleer Enerji ihalesinden çekilin ve Türkiye’nin enerji açığının ve güvenliğinin gerçek çözümü olan yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjilerine yatırım yapın!

Greenpeace gönüllüleri Sabancı Kulelerinin önünde “Güneşi Seç” yazılı pankart açarak Sabanci Grubu'nun nükleer enerji ihalesinden çekilmesini istedi.

Sabancı Holding, Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral için düzenlenen ihaleye katılmak için GE-Hitachi (ABD) ve İberdrola (İspanya) ile görüşmelere başladığını iki hafta önce duyurmuştu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in açıklamalarına göre nükleer santral ihalesinin 24 Eylül 2008'de yapılması planlanıyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, Sabancı gibi itibarlı bir grubun, nükleer santral ihalesine katılmak için hala zaman, para ve çaba sarf ediyor olmasının oldukça üzücü olduğunu ve bu kadar büyük bir yatırımı, son derece kirli ve tehlikeli bir teknolojiye yapmanın ekonomik anlamda da akıldışı olduğunu söylüyor.

Nükleer santrallerin maliyetleriyle ilgili kesin bir hesaplama yapmak zor. Ancak güncel hesaplamalar 10 yıl öncesine göre 6 kat artmış durumda ve 6000 USD/KWs olarak tahmin ediliyor. Gerçek maliyetlerin her zaman tahminleri aştığını da unutmamak gerek. En çok inşaat yatırımına ihtiyaç duyan nükleer santrallerin bileşenleri de %173 artmış durumda. Nükleer endüstrisinin bayrak gemisi olan Areva şirketinin (Fransa), Finlandiya'da yapımına devam ettiği EPR'da bile daha inşaatının ikinci yılında 2 yıllık gecikme ve maliyet hesaplarında bütçeyi 2 Milyar USD aştığını da eklemek gerek.

"Nükleer yatırımlar beraberinde getirdikleri yüksek fiyatlarla, gerçek enerji çözümleri olan yenilenebilir enerjiler ve enerji verimliliğine aktarılacak kaynakları tüketmektedir" diyor Enerji ve İklim Kampanyası Sorumlusu Korol Diker ve ekliyor "Nükleer, Türkiye'in enerji ihtiyacına bir çözüm olamaz. Santral inşaatına bugün bile başlansa yapımı en az 5-6 yıl sürecek ve işletime başlanması için daha da fazla zaman geçmesi gerekecek. Santral çalışmaya başladığında ise, enerji açığı fazlalaşmış, milyarlarca Yeni Türk Lirası boşa harcanmış olacak. Elimizde karşılığını vermekten çok uzak bir yatırım kalacak."

"Sabancı Grubu yatırımlarını değerlendirirken, Türk halkının ve Türkiye'nin çıkarlarını öncelik olarak belirlediğini belirtiyor. Bu durumda, Sabancı kirli, eski ve pahalı bir yatırım olan nükleer yerine, güneş enerjisi gibi gerçek çözümlere yatırım yapmalıdır."

Greenpeace, şirketleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından yapılan nükleer santral ihalesine katılma çağrısını dikkate almayarak, yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine yatırım yapmaya davet ediyor!

Kendi enerji kampanyanızı yapın!

Enerji (D)evrimi’ne katılarak enerji verimlililiği ve temiz enerjilerle ilgili kendi kampanyanızı yapın.

Enerji kampanyamıza bağış yapın!

Bağımsızlığımızı korumak için hiçbir şirket, devlet ya da politik partiden bağış ya da sponsorluk kabul etmiyor, sadece sizin gibi bireylerin desteği ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.