Türkiye Nükleer Silah İstemiyor

Haber - 22 Haziran, 2004
Greenpeace'in yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 57'si, NATO'nun Türkiye'de bulunan nükleer silahlarının kaldırılmasını istiyor.

NATO yıllık toplantısında yine 'silahlar konuşulacak'

Greenpeace'in bağımsız araştırma kurumu InFakto'ya yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre, Türk kamuoyu, hükümete ve NATO üyesi ülkelere nükleer silahlarını bertaraf etmeleri için açık bir işaret gönderiyor.

Önümüzdeki hafta Türkiye'de yapılacak olan NATO toplantısının hemen öncesinde, araştırmaya katılanların yüzde 72'si, Türkiye'nin nükleer silahlardan arındırılmış bölge olması çabalarını destekleyeceklerini söyledi. Bu, 10 binin üzerinde nükleer silaha sahip NATO ülkelerine açık bir mesaj.

İncirlik'teki nükleer bombalar

NATO üyesi altı ülkede, ABD tarafından NATO bünyesinde kullanım için sağlanan 150 nükleer bomba bulunuyor. İtalya, Almanya, Hollanda, Belçika ve İngiltere'nin yanısıra, Türkiye'de, İncirlik'teki ABD üssünde de bilinmeyen sayıda nükleer silah var.(2)

Türkiye'nin nükleer silahlardan arındırılmış bölge olması bir rüya değil. Örneğin Danimarka, Norveç ve İspanya, barış zamanlarında topraklarında nükleer silah bulundurmayacaklarına dair karar aldılar. Yunanistan da birkaç yıl önce topraklarındaki NATO silahlarının kaldırılması isteminde bulundu.

Greenpeace sözcüsü Özgür Gürbüz, "Türkiye hükümetinin arkasında kamuoyu desteği olduğunu görüyoruz.. Hükümetin tek yapması gereken, halkın sesini dinleyip NATO toplantısı sırasında bu isteği diğer ülkelerin temsilcilerine iletmek. Türkiye'nin nükleer silahsızlanma için diğer ülkelere önayak olmasını istiyoruz. Anket sonuçları da istemimizin Türk kamuoyu tarafından desteklendiğini gösteriyor." dedi.

Yüzde 80: "Türkiye Öncü Olsun!"

Kamuoyunun yüzde 80'inden fazlası, Türkiye'nin tüm dünyadaki kitle imha silahlarının ortadan kaldırılması çalışmalarına öncülük etmesini destekliyor.

Araştırmadan çıkan ilginç bir sonuç, nükleer silahların sahibi hakkında. Katılanların yüzde 46'sı Türkiye'de nükleer silah bulunduğunu söylerken, bunların yaklaşık yarısı silahların Türkiye'nin denetimi altında olduğunu düşünüyor, yalnızca yüzde 10'u, silahların kontrolünün ABD ve/veya NATO'da olduğunu düşünüyor.

Greenpeace, NATO delegelerini kendilerine ayrılan güvenlik alanının dışına çıkmaya ve derhal barış ve nükleer silahsızlanma isteyen 'sıradan insanlar'la konuşmaya çağırıyor.

NOTLAR:

(1) Araştırmayı aşağıdaki adresten yükleyebilirsiniz:

http://www.greenpeace.org.tr/nukesreport.pdf

(2) US Nuclear Forces 2004, Bulletin of the Atomic Scientists , Mayıs / Haziran 2004

SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Yıllığı. Appendix 15A. World Nuclear Forces. Hans M. Kristensen ve Shannon M. Kile. 2004. s. 612-613.

Forgotten Nukes: American Nuclear Weapons in Europe. Paolo Cotta-Ramusino. Unione Scienziati per il Disarmo (USPID), Italy.

Yukarıdaki kaynaklarda verilen sayı değişkenlik göstermekle birlikte, İncirlik Üssü'nde kullanıma hazır şu anda 16 nükleer bomba olduğu tahmin ediliyor.

Greenpeace Silahsızlanma uzmanı William Peden, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu'nun düzenlediği alternatif zirve kapsamında bir konferans için Türkiye'ye geliyor. Kendisiyle görüşme istemleri için lütfen Ertan Keskinsoy ile temasa geçiniz.

Kategoriler