Блог от: Франсес Ло

Превод: Илиян Почилеев

 

Правят ли ви щастливи дрехите ви? Или след като премине вълнението от пазаруването новата ви дреха губи магията си докато стигне до гардероба?

Ново проучване на международните навици на пазаруване е открило, че пазаруваме много повече отколкото се нуждаем и употребяваме.  Две трети от жителите на Хонг Конг признават, че притежават повече отколкото се нуждаят. Същото важи за 60% от китайците и над половината от запитаните в Германия и Италия. За съжаление необмисленото пазаруване на модни стоки е станало наша културна норма.

Онлайн пазаруването допринася за тази прекалена консумация. По-лесно от всякога е да си купите нови дрехи чрез един клик с мишката, когато видите нещо, което харесвате.  Този навик поглъща и нашето време – средният китаец прекарва най-малко два часа в онлайн пазаруване всеки ден.

Причините за това са емоционални и социални. За мнозина пазаруването е начин да се успокоят. Пазаруването е начин да убиеш време, намалиш стреса и да избегнеш скуката. Но евтината тръпка от новата покупка изчезва много бързо.  Половината от запитаните признават, че удоволствието от покупката продължава не повече от един ден.  След гулая идва махмурлука.

Когато не пазаруват около половината от източно азиатските хора, които са запитани, признават, че се чувстват празни, отегчени или изгубени. Което е по-лошо, около половината се чувстват виновни от своя навик да пазаруват и понякога крият своите поръчки от другите от страх от негативни реакции или обвинения, че си пилеят парите. Пазаруването не ни прави щастливи. Ние вече притежаваме много и знаем това.

Тогава защо пазаруваме? Ние търсим вълнение, търсим да увеличим своята собствена стойност, самоувереност и признание. Американският активист и рекламен критик Джийн Килборн коментира как рекламодателите манипулират чрез използването на основни човешки  желания като приятелство, щастие и успех.

Резултатът е „задушаване с неща” – термин, въведен от британския културен изследовател Джеймс Уолман. Той описва състояние, в което животът на хората е затворен в цикъл от работа и консумация на продукти, за да ни задържат в темпото на консумацията. Това подхранва безпокойството на съвременния живот – унищожаване на планетата, докато се отдалечаваме от воденето на живот с повече въображение, по пълноценен живот. Материализмът ни изяжда отвън навътре.

И така, как да го спрем? Нашето проучване показа, че рекламите, промоциите и пазаруването с един клик на мишката са създадени, за да използват импулсивното пазаруване. Степента на пазаруване се увеличава заедно с увеличаване на скоростта, с която компаниите доставят поръчките.  Следователно, колкото по-бавен е процесът на пазаруване, толкова по-малко ще бъде желанието да се купува. За да се освободим от цикъла на консумация, трябва да се забавим.

Следващия път, когато искате да закупите нещо онлайн дайте на себе си няколко минути да помислите. Преспете и вижте дали все още искате продукта на сутринта. Когато изключим телефоните си и отидем отвън вместо в моловете, няма да пазаруваме толкова много.

Радостта от живота се определя от взаимоотношенията ни един с друг и от връзката, която чувстваме с природата. Вместо да задушаваме себе си, нека се наслаждаваме на вроденото щастие, което идва от воденето на пълноценен живот.