Obama v Praze

Stránka - 15 září, 2009
Návštěvu prezidenta USA Baracka Obamy na neformálním summitu EU v Praze jsme si nemohli nechat ujít. V jeden den se nám tak totiž naskytla příležitost oslovit na domácí půdě nevlivnější muže světa.

Představu o tom, jak jsme se úkolu zhostili si můžete udělat z následujícího videoklipu.

„Čas k odvrácení katastrofálních dopadů klimatických změn nebezpečně ubíhá. Je třeba podniknout rázné a rychlé kroky k řešení obou krizí – ekonomické a klimatické – najednou. EU a Spojené státy mají šanci dosáhnout silné mezinárodní dohody v Kodani, která může nejen chránit životní prostředí a lidi v ohrožených oblastech, ale může rovněž významně podpořit ekonomický růst, vytvořit milióny zelených pracovních míst a zajistit bezpečné dodávky energie. Evropská unie zatím nebyla schopna dostát své deklarované pozici lídra v boji proti klimatickým změnám klimatu. Proto vyzýváme Baracka Obamu, aby se této role ujal sám. Rok 2009 musí být rokem činů,“ prohlásil Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR.

Vyvěšením transparentu "Bail out the climate" chtělo Greenpeace účastníkům summitu EU-USA připomenout, že poté, co nalili stovky miliard do krachujících bank, přišla nyní řada na klima. Již v prosinci má na konferenci v Kodani dojít k dohodě o společném mezinárodním postupu proti změnám klimatu. Předběžná jednání však postupují jen velmi pomalu kvůli neochotě vyspělých průmyslových zemí předložit konkrétní finanční návrhy na pomoc rozvojovému světu se snižováním emisí a zastavením odlesňování. Jelikož planeta není banka ani automobilka, peníze na její záchranu se zatím hledají těžko.

Více v novince z 5.4.2009

Druhý transparent s nápisem "Lead change on the climate", který byl představen Baracku Obamovi při jeho projevu na Pražském hradě podporuje snahy nového amerického presidenta a nabádá k zaujmutí vedoucí pozice při řešení problémů souvisejících s klimatickými změnami.

Další informace naleznete v novince ze 6.4.2009

Vaše názory nás zajímají a rádi zodpovíme i vaše případné dotazy. Proto neváhejte a využijte našeho jednoduchého diskusního fóra. Upozorňujeme však, že si vyhrazujeme právo mazat nevhodné příspěvky.