I ti nejmenší děkovali Albatrosu za vydání Harryho Pottera na ekologickém FSC papíře.

Lidstvo spěje k ekologické krizi, jejímž nejzávažnějším projevem jsou změny klimatu. Na stabilní klima a ekologickou rovnováhu planety má také neblahý vliv masivní odlesňování, zejména tropických deštných pralesů. Avšak ani evropské lesy nejsou ušetřeny vzrůstající poptávce po dřevu jako základní surovině pro výrobu papíru.
Jednou z cest, jak snížit těžbu dřeva, je používání 100% recyklovaného papíru či alespoň dřeva certifikovaného FSC, tj. dřeva získaného způsobem, který nepoškozuje ekosystém lesa. A toto je právě smyslem  knižní kampaně Greenpeace.

Chceme vybudovat obdobnou koalici spisovatelů, nakladatelů, knihkupců a tiskáren, jako je Markets Initiative v Kanadě. Do ní se zapojilo na 45 kanadských spisovatelů, např. Margaret Atwoodová či Yann Martel, ale i světoznámí autoři, jako je J. K. Rowlingová, Günter Grass či Isabel Allende. V Kanadě se k této koalici přidalo též  67 předních vydavatelů a nakladatelů. V Nizozemí ji podporuje 14 nakladatelství, které však dohromady představují více 75% nizozemského knižního trhu.

Chceme společně se všemi účastníky českého knižního trhu vytvořit poptávku po recyklovaném papíru, která na rozdíl od států západní Evropy, USA a Kanady u nás klesá. Chceme vytvořit koalici se všemi „hráči“ knižního trhu!

Oproti výrobě klasického přírodního papíru je recyklace  ekonomicky výhodná a šetří přírodu i životní prostředí. K výrobě jedné tuny přírodního papíru je potřeba 240 000 litrů vody, 4 700 kWh energie a 17 vzrostlých stromů. Obdobný proces výroby recyklovaného papíru ze sběru si žádá jen 180 litrů vody, 2 750 kWh energie a nejsou k tomu potřeba žádné stromy.

Naši aktivitu v ČR podporují mj. Václav Havel, Ivan Klíma, Jiří Grygar, Jiří Lukeš a česká pobočka PEN klubu. Připojila se nakladatelství Albatros, Akropolis a DharmaGaia, podporu vyjádřilo nakladatelství Labyrint a Kartografia Praha.

Nejnovější aktualizace

 

Detox Tour 2011- palubní deník – Spolchemie

Autor blogu: Čestmír Hrdinka | 15 září, 2011

Ústí nad Labem, Spolchemie. V rámci DETOX tour se vracím do rodného města a jsem zvědavý, co uvidím. Vzpomínám na školní léta na gymplu v Jatečné, shodou okolností kousek od Spolchemie. A také na rýmovačku tehdejších ústeckých...

Papír s certifikací FSC je stále běžnější

Novinka | 19 února, 2010 v 0:00

Když v roce 1993 vznikl certifikační systém FSC, bylo to na podnět řady mezinárodních ekologických organizací, ale i samotných obchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních...

Bémem zrušená Galerie Artwall ožila. Volá po řešení klimatické krize

Novinka | 3 září, 2009 v 0:00

Patří vám dům nebo alespoň jedna zeď ? Pomozte Greenpeace upozornit na mezinárodní klimatickou konferenci v Kodani!

1 - 4 z 4 výsledky.