Neuvěřitelné: ministryní, která rozhodne o Prunéřovu, má být jeho bývalá tisková mluvčí

Společná TZ Greenpeace a EPS

Tisková zpráva - 7 dubna, 2010
Martin Roman si může gratulovat. Pokud se nestane nic nečekaného, povede v blízké době ministerstvo životního prostředí bývalá tisková mluvčí uhelných elektráren ČEZu (1). Netrpělivě očekávané rozhodnutí EIA o prodloužení provozu elektrárny Prunéřov o dalších 25 let tak pravděpodobně učiní její bývalá zaměstnankyně. Ekologické organizace to považují za neuvěřitelné vyvrcholení politické krize, kterou ČEZ svým tlakem na vydání souhlasného stanoviska minulý měsíc vyvolal.

Současná náměstkyně ministra životního Rut Bízková sice pracovala jako tisková mluvčí uhelných elektráren ČEZ v druhé polovině devadesátých let, nicméně své mateřské firmě prospěla i ve své funkci na MŽP. Např. v roce 2006 pomohla prosadit tzv. Národní alokační plán (NAP), který přes odpor ekologických organizací přidělil ČEZu o několik miliónů povolenek na emise skleníkových plynů, než kolik skutečně potřeboval. ČEZ následně vydělal na prodeji přebytečných povolenek několik miliard korun (2). Náměstkyně Bízková byla za svoji roli na přípravě NAPu nominována na cenu Ropák 2006, kde obsadila slušné šesté místo. Bízková pravidelně přednáší na akcích sponzorovaných ČEZ či jim poskytuje záštitu (3). Bízková včera účelově vystoupila z ODS, aby se mohla funkce v „nestranické“ vládě ujmout (4).

„Nezbývá než pogratulovat Martinu Romanovi k úspěšné politické rošádě. Fakt, že se mu podařilo během pár týdnů zabránit vydání negativního stanoviska k Prunéřovu, vyvolat vládní krizi, vystrnadit z vlády Zelené a zařídit, že klíčový post ministra životního prostředí nakonec obsadí bývalá mluvčí uhelných elektráren, je spřízněná duše, je obdivuhodný. Bereme to jako další explicitní důkaz, že v této zemi politici neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí politiky,“ uvedl dnes Jan Rovenský z Greenpeace.

Právník Ekologického právního servisu Jan Šrytr dodává: „Premiér Jan Fischer prohlásil, že novým ministrem musí být skutečný odborník. Jestliže jím bude paní Rut Bízková, pak jde skutečně o „odborníka na svém místě“. Vedle toho, že pracovala jako tisková mluvčí ČEZu, dlouhodobě hájila zájmy energetiků i při svém působení na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Premiér by tedy jmenováním Bízkové úspěšně završil své angažmá ve prospěch ČEZu.“ (5)

 

Other contacts:

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
Tel: +420 723 623 238, e-mail:

Jan Šrytr, právník Ekologického právního servisu
Tel: +420 775 154 087, e-mail:

Notes:

(1) viz informace o Rut Bízkové na webu MŽP (http://www.mzp.cz/__c1256d51007c88c5.nsf/pages/vedeni_ministerstva)
Rut Bízková mj.:
- v letech 1994 - 1998 pracovala jako tisková mluvčí uhelných elektráren ČEZ, a. s.,
- od roku 1999 jako vedoucí oddělení mezinárodních aspektů průmyslové politiky na MPO a poradkyně náměstka ministra průmyslu a obchodu pro energetiku, hutnictví a stavebnictví.

(2) Už v prvním roce období, na které byly ČEZu povolenky přiděleny (tedy v roce 2008), dosáhla tzv. overalokace elektráren ČEZ jednoho miliónu povolenek (viz http://ec.europa.eu/environment/climat/emission/pdf/vesu2008public.xls). Cena povolenek přitom v uvedeném roce dosahovala 30 eur za kus (http://energy.sia-conseil.com/wp-content/uploads/2008/11/ze3.jpg); prodejem přebytečných povolenek tak mohl ČEZ za jediný rok vydělat přes třičtvrtě miliardy korun.

(3) V loňském roce např. poskytla náměstkyně Bízková záštitu 9. energetickému kongresu, ačkoliv šlo jednostrannou akci propagující další rozvoj uhlí, jádra a zpochybňující význam změny klimatu, na které zcela chyběl hlas zastánců udržitelné energetiky (viz http://www.business-forum.cz/9-energeticky-kongres-CR/ener09.pdf)

(4) http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/bizkova-vystoupila-z-ods-muze-byt-ministryni_164687.html

(5) V článku z 6. 4. 2010 „ODS a ČSSD se na vládě neshodly, rozsoudil je Fischer“ je uvedeno: "Podmínkou je, že člověk nominovaný ODS bude skutečně odborník," dodal Jan Fischer. Místopředseda ODS Petr Nečas odmítl říct, koho bude strana navrhovat.viz http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=665233