Greenpeace je na kótě 718 již čtvrtý týden

Tisková zpráva 17/2008

Tisková zpráva - 26 května, 2008
Dnes jsou to čtyři týdny ode dne, kdy aktivisté Greenpeace obsadili kótu 718, aby vyjádřili nesouhlas s umístěním radarové základny v Brdech a vyzvali veřejnost, aby se k nim osobní účastí nebo prostřednictvím fotoblokády přidala.
Po nesčetných děšťových přeháňkách, bouřkách a chladu aktivisté Greenpeace nehodlají kótu 718 opustit. "Naše mise tady ještě neskončila. Za dobu naší přítomnosti se nám podařilo upozornit na radarovou problematiku mezinárodní média, navštívili a stále nás navštěvují místní lidé, poslanci. Oslovili jsme Vlastu Parkanovou, poslance SZ a pana Bursíka k jednání a pozvali je k nám. Za krátkou dobu jsme s pomocí místních lidí postavili Most setkání, on-linová aktivita www.fotoblokada.cz (1), každým dnem narůstá, zrealizovali jsme open-air koncert a další aktivity stále chystáme."uvedla Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace.

Aktivisté Greenpeace v posledních dnech své aktivity rozšířili do okolí. Jezdí na kolech po obcích a diskutují s občany o radaru.

Původně plánovaný podpis hlavní smlouvy o radaru se v době naší přítomnosti na kótě sice neuskutečnil, vláda nicméně minulý týden tuto smlouvu nečekaně a neplánovaně schválila na svém výjezdním zasedání v Teplicích. Greenpeace a asi i veřejnost obzvláště zajímá, jak se ke smlouvě postavili zástupci Strany zelených. To může napovědět, jak se tato strana zachová při klíčovém hlasování o smlouvě v Parlamentu. Republiková rada Strany zelených sice poslance a ministry vyzvala, aby hlasovali proti radaru, nicméně Martin Bursík a Karel Schwarzenberg dali najevo, že se jejím usnesením nebudou řídit. Martin Bursík navíc ani neodpověděl na naše pozvání k diskusi na kótu.

Na druhé straně Atlantiku nicméně nezadržitelně spěje k prezidentské nominaci a k pravděpodobnému vítězství v listopadových volbách demokratický kandidát Barack Obama. Ačkoliv se naši vládní představitelé snaží vzbudit dojem, že ať vyhraje v Americe kdokoliv, na projektu protiraketové obrany se nic měnit nebude, z vyjádření Obamových nejbližších spolupracovníků (např. Zbigniewa Brzezinskeho) jasně vyplývá, že demokraticky prezident by od rozmístění prvků protiraketové obrany ve Střední Evropě dosti pravděpodobně odstoupil.

Other contacts:

Jan Freidinger, vedoucí radarového projektu Greenpeace
tel.: 608729071, email:

Martin Kloubek, politický poradce Greenpeace
tel.: 774 292 474, e-mail:

Jan Piňos, vedoucí kampaní Greenpeace
tel.: 720 552 888, e-mail:

Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace
tel.: 603 443 140, e-mail:

Notes:

(1) Na stránkách www.fotoblokada.cz <>http://www.fotoblokada.cz/> si mohou stáhnout a vytisknout slogan "Mám cíl nebýt cíl" nebo si vytisknout svůj vlastní vzkaz, vyfotografovat se s ním a fotografii poslat. Zaslané fotografie vystavíme na kótě. Oproti jiným peticím chceme dát lidem, kteří si nepřejí radarovou základnu na našem území, konkrétní tvář a umožnit jim, aby se alespoň symbolicky zúčastnili akce a vyjádřit svůj postoj k plánované výstavbě radarové základny.