Greenpeace vítá nesouhlasné stanovisko MŽP k pardubické spalovně

TZ 4/2010

Tisková zpráva - 1 února, 2010
Greenpeace přivítalo včerejší krok Ministerstva životního prostředí, které vydalo nesouhlasné stanovisko posuzování vlivů na životní prostředí k záměru „Modernizace spalovny průmyslových odpadů, provozovna Pardubice.

Nesouhlasné stanovisko není sice pro investora - rakouskou společnost AVE- právně závazné, nicméně má doporučující charakter pro navazující řízení1 a bylo by velmi překvapivé, pokud by k němu nebylo přihlédnuto a uvedení spalovny do provozu by bylo umožněno. Navíc by sama společnost AVE měla s ohledem na nesouhlasné stanovisko MŽP, společně s nesouhlasným stanoviskem řady okolních měst a obcí, občanských sdružení, nevládních organizací i téměř 50 tisíc občanů podepsaných pod peticí proti spalovně a od záměru ustoupit.  

Plán na zprovoznění spalovny má navíc řadu faktických nedostatků, na které v rámci  připomínkového řízení k procesu EIA upozornila Ministerstvo životního prostředí řada subjektů včetně Greenpeace. Nahlas tyto připomínky zazněly i při veřejném slyšení v pardubické ČEZ aréně, kterého se zúčastnilo okolo pět tisíc lidí, což je patrně rekord v dějinách veřejných slyšení v rámci procesu EIA v ČR.

Greenpeace ve svých připomínkách upozornilo především na fakt, že by spalovna byla významným zdrojem jak prachových částic, tak i tzv. prekurzorů pro jejich vznik (látky, z nichž částice vznikají později kondenzací). Její zprovoznění by tak zcela ignorovalo názor Světové zdravotnické organizace, která doporučuje o polovinu přísnější limity než ty, které jsou již dnes na Pardubicku obtížně dodržovány a někdy i překračovány2.  „Bylo by nepřípustné zprovoznit další zdroj znečištění v oblasti, kde imisní koncentrace řady látek jsou již nyní hraniční nebo ji překračují, “ říká Jan Freidinger z organizace Greenpeace. „Za neakceptovatelné jsme dále považovali i fakt, že se skutečné parametry provozu zařízení a jeho dopady na životní prostředí včetně emisí extrémně nebezpečných organických halogenovaných sloučenin měly řešit až formou experimentu v průběhu zkušebního provozu, což by postavilo místní obyvatele do rolí laboratorních potkanů, na kterých provádí nebezpečné pokusy soukromý podnikatel za účelem svého zisku,“ dodal Jan Freidinger.

V pozadí celé kauzy je však mnohem závažnější problém, na který Greenpeace dlouhodobě upozorňuje. Nejenže se málokdy uvažuje o jiných metodách nakládání s nebezpečným odpadem než  jeho spalování, ale především je nutné eliminovat výrobu a používání nebezpečných chemických látek a nahradit je bezpečnějšími alternativami kdykoliv jsou dostupné, a omezit tak nejen jejich škodlivý vliv na lidské zdraví a životní prostředí, ale i množství produkovaných nebezpečných odpadů.  

Kompletní připomínky Greenpeace k  posudku modernizace spalovny v Pardubicích včetně komentářů jsou k dispozici  ke stažení zde.

Other contacts:

Jan Freidinger: , mobil: +608729071

Notes:

1) Navazujícími řízeními jsou například územní řízení, stavební řízení, integrované povolení IPPC

2) Povolená koncentrace prachových částic v PM10 ČR je 40 µg/m3 , cílové hodnoty, kterých by mělo být dosaženo podle Světové zdravotnické organizace - WHO Air Qualiyty guidline (AQC) - je pro PM10 20 µg/m3 . To je nejnižší koncentrace, která (s více než 95% spolehlivostí) zvyšuje celkovou kardiopulmonální a plicní nádorovou úmrtnost (Poppe et al., 2002)