Pevný názor Jiřího Paroubka na limity. Na toaletním papíru.

Aktivisté za zachování Horního Jiřetína dnes rozdají v Litvínově a Ústí stovky netradičních informačních materiálů - Společná TZ Greenpeace a o.s. Kořeny

Tisková zpráva - 24 května, 2010
Dobrovolníci místního sdružení Kořeny a Greenpeace budou dnes v centru Litvínova a Ústí nad Labem rozdávat kolemjdoucím toaletní papíry potištěné výběrem výroků Jiřího Paroubka na téma limitů těžby. Chtějí tak upozornit voliče, že názor Jiřího Paroubka na zachování limitů a města Horního Jiřetína se v posledních pěti letech nejméně třikrát dramaticky změnil. Chtějí, aby lidé věděli, co zamýšlí Jiří Paroubek v severních Čechách prosazovat. Tyto volby totiž mohou rozhodnout nejen o budoucnosti Horního Jiřetína a Litvínova, ale i dlouhodobém rozvoji celého Ústeckého kraje.

 

Na obalu více než tisíce toaletních papírů, které si budou moci Litvínováci a Ústečáci zdarma odnést domů, stojí: 

Pevný názor Jiřího Paroubka

na limity těžby a bourání Horního Jiřetína:

2005 - PRO BOURÁNÍ: „Já jsem v zásadě nakloněn tomu limity zrušit.“ (1)

2006 - PROTI BOURÁNÍ: „Usnesení č. 444/1991 (o limitech těžby) bude respektovat každá vláda, které budu předsedat, a v níž bude mít většinu ČSSD.“ (2)

2009 - PROTI BOURÁNÍ: „Náš postoj v otázce limitů těžby hnědého uhlí se změní jen v případě kladného výsledku krajského referenda.“ (3)

2010 - PRO BOURÁNÍ: „Já osobně prolomení limitů těžby podpořím.“ (4)

www.zitnebotezit.cz

(Pro prameny citovaných výroků viz poznámky pro editory.)

 „Místo fráze `jako korouhvička` by se klidně mohlo chytit nové úsloví ` jako Paroubkův názor na bourání Horního Jiřetína`. Pan předseda svůj názor  posledních pěti letech změnil o 180 stupňů nejméně třikrát. Vzhledem k výrobním lhůtám se nám bohužel na toaletní papír již nepodařilo zachytit jeho poslední pozoruhodný výrok z minulého čtvrtka,“ uvedl dnes vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Ve čtvrtek totiž Paroubek v reakci na  tiskovou zprávu Kořenů prohlásil „Mám-li odpovědnost za zbourání Jiřetína, to skutečně ne. V této logice bych postupoval jedině tak, že bych nejprve zboural Hradčany, pak Prahu a pak teprve hurá na Jiřetín." (5)

“Vzhledem k tomu, že pan Paroubek ještě před měsícem neměl s nájezdem velkrorypadel na naše zahrady neměl nejmenší problém, existují jen dvě možná vysvětlení: buď pan předseda počtvrté změnil názor a Horní Jiřetín už zase bourat nechce, nebo by se měl Václav Klaus pomalu začít bát o střechu nad hlavou,” uvedl dnes Ondřej Hogen z Horního Jiřetína, který v mísntím sdružení Kořeny koordinuje projekt „Žít, nebo těžit?“

Ondřej Hogen z občanského sdružení Kořeny doplnil: „Naše aktivity nejsou zaměřeny proti ČSSD jako takové, nýbrž proti lidem, kteří hájí zájmy těžařů a uhlobaronů. Sociálních demokratů, kteří nechtějí předhodit naše město jako zákusek rypadlům si velmi vážíme. U nás v Horním Jiřetíně členové ČSSD před časem dokonce na protest proti Paroubkovým názorům na bourání obcí kvůli uhlí zrušili svou základní organizaci a stranu opustili.“ Kořeny, Greenpeace i Hnutí DUHA mimoto ČSSD v době, kdy odmítala prolomení limitů, za tento její názor opakovaně veřejně chválili (6).

Greenpeace, občanské sdružení Kořeny a Hnutí DUHA dnes zároveň spustili zcela novou verzi internetových stránek „Žít, nebo těžit?“ (www.zitnebotezit.cz), kde se návštěvníci dozví důležité informace o plánech na rozšiřování uhelných velkolomů, platných limitech těžby i budoucnosti Ústeckého kraje a jeho vyléčení ze závislosti na těžbě uhlí.

Other contacts:

Ondřej Hogen, občanské sdružení Kořeny
tel: +420 777 666 768, e-mail:
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
tel: +420 603 443 140, e-mail:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR
tel: +420 723 623 238, e-mail:

Notes:

1) Viz článek “Těžaři: Lidé nám už své domy nabízejí sami,“ MF Dnes, 12. listopadu 2005 (http://www.ecomonitor.cz/clanek.shtml?AA_SL_Session=27d9a7a2b4cfff24fb6e722183d1d2ce&nocache=invalidate&sh_itm=7ea44733049b8f7cfd4fb81cb236a3eb&all_ids=1)
2) Viz dopis předsedy vlády ČR Jiřího Paroubka tehdejšímu starostovi Litvínova Karlu Zdražilovi ze dne 27.5.2006
3) Viz program ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny ČR 2009, str. 13(http://www.cssd.cz/soubory/ke-stazeni/dokumenty/programove-dokumenty/programova_brozura_el.verze.pdf)
4) Viz článek „Paroubek chce kvůli uhlí zbourat severočeské obce“, aktualne.cz, 8.2.2010 (http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=660107)
5) Viz tiskové prohlášení ČSSD „Reakce na lži občanského sdružení Kořeny“, 20. května 2010 (http://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/reakce-na-lzi-obcanskeho-sdruzeni-koreny)
6) Viz např. společná tisková zpráva „ČSSD černé na bílém: Nedovolíme zbourat Horní Jiřetín a Černice“ z 8. srpna 2008 (http://www.koreny.cz/news/cssd-cerne-na-bilem-nedovolime-zbourat-horni-jiretin-a-cernice) či „Dobrá zpráva: ČSSD svůj postoj k limitům nemění. Bez ohledu na Foldynův úlet“ z 30. září 2008 (http://www.koreny.cz/news/dobra-zprava-cssd-svuj-postoj-k-limitum-nemeni-bez-ohledu-na-foldynuv-ulet)