Trvale udržitelný lov a chov ryb

Stránka - 24 září, 2012
Lov ryb, ale i chov ryb (tzv. akvakultury) je v současné době prováděn převážně metodami, které mají zničující dopad na mořské ekosystémy a ohrožují nejen živočichy samotné, ale také celé rybářské odvětví. Lovit a chovat ryby je ale možné i trvale udržitelným způsobem, který neohrožuje budoucnost rybích populací.

Prosazení standardu trvalé udržitelnosti je komplexní proces, který mohou ovlivnit nejen rybářské společnosti, ale například i prodejci ryb – především velké obchodní řetězce.

Greenpeace se je snaží přimět, aby jejich nákupní politika ryb a mořských plodů zohledňovala kritérium trvalé udržitelnosti. Tímto způsobem je totiž možné na producenty ryb vyvinout patřičný tlak, který je přiměje lovit nebo chovat šetrným způsobem. 

Velkou sílu má v tomto ohledu také zákazník. Svou spotřebitelskou volbou totiž ovlivňujeme nabídku prodejců a můžeme je tak přimět ke změně. Vybírejte si ryby zodpovědně - volte jen takové, jejichž populace nejsou ohrožené a nejsou loveny destruktivními metodami.

Jak na to se dozvíte ZDE