Ryby Indonésie

Stránka - 27 srpna, 2013
Řeky, jezera i teplá moře v Indonésii doslova kypí životem. U korálových útesů žije nepřeberné množství malých i velkých ryb i paryb. Mezi ty nejzajímavější nebo nejohroženější obyvatele pralesních řek a tropických moří patří:

 

Trnucha praporečník (Himantura signifer)

O tomto rejnokovi se ví stále jen málo, neboť doposud bylo objeveno a studováno pouze několik málo jedinců. Jeho tělo je dlouhé až 2 m a zbarvené došeda, přičemž spodní strana těla je velmi světlá a horní naopak tmavá, což napomáhá maskování živočicha při pohledu zespoda proti světlé vodní hladině, respektive shora proti tmavému dnu (tento trik ve zbarvení je mimochodem velmi častý u nejrůznějších vodních živočichů). Žijí převážně na písčitém dně tropických řek a jejich ústí, ale podle některých studií mohou žít v některém období svého života i v brakických vodách, tj. vodách, kde se mísí slaná a sladká voda. Živí se drobnými živočichy zahrabanými na dně. Trnuchy jsou vejcoživorodé, což znamená, že mláďata se až do poslední chvíle vyvíjejí ve vajíčku, ale těsně před porodem se z nich v těle matky vylíhnou, a samice tak rodí živá mláďata dostatečně velká pro úspěšné přežití. Podobně jako jiné druhy trnuch má na ocase dva ostré jedové trny, které využívá ke své obraně a může jimi způsobit bolestivá až smrtelná zranění svým nepřátelům včetně člověka.

Baramundi malajský (Scleropages formosus), asijská arowana
 
Tato ryba je nazývána různými jmény, například Číňané jí říkají „dračí ryba“, protože jim vzhledem připomíná bájné draky. Její relativně mohutné, dlouhé tělo totiž pokrývají těžké kostěné šupiny a z okraje spodní čelisti jí ční jakési dva štěty, které trochu připomínají rozeklaný jazyk ještěrů. Tyto ryby jsou zajímavé mj. tím, že svoje vyvíjející se mláďata po určitou dobu schovávají ve své tlamě, čímž jim poskytují velmi účinnou ochranu. Žijí ve sladkých vodách jihovýchodní Asie – v jezerech, zaplavených lesích a v hlubokých řekách se slabými proudy a hustou převislou vegetací, kde loví vše živé od hmyzu až po drobné obratlovce.

Od 70. let 20. století se tyto ryby staly předmětem zájmu akvaristů a následný obchod s nimi citelně zmenšil jejich populace. Dnes je již obchod s nimi regulován, nicméně stále figurují na červeném seznamu ohrožených druhů IUCN, a to především v důsledku úbytku jejich biotopů vinou těžby dřeva, požárů a přeměn na plantáže.