Pošlete Blažka na DETOX

Stránka - 27 listopadu, 2012
Greenpeace vydalo v listopadu 2012 studii „Toxické nitky“, která představila výsledky testování oblečení dvaceti světových výrobců oděvů, mezi nimiž byla i česká firma Blažek. V oblečení všech testovaných značek byly nalezeny nebezpečné nonyfenolethoxyláty – ty se po uvolnění z oblečení, například vypráním, mění na toxické nonylfenoly, které navíc narušují funkci hormonů.

---------------AKTUALIZACE: leden 2013 -------------------------

I když se zdá, že DETOX své značky je jasným hitem sezóny, do Česka se žhavé módní trendy dostávají bohužel se zpožděním. Proto Greenpeace začalo již na konci loňského roku české oděvní firmě Blažek pomáhat nejnovější vývoj v módní branži zachytit .

Předali jsme společnosti Blažek informace o nebezpečných látkách, které jsme našli v jejich výrobcích, a dali návod na DETOX. Ale přeci jen jde o konzervativní značku a ze začátku o DETOXu nechtěli ani slyšet. Přesvědčili jsme je a ještě před Vánocemi Blažek představil novou environmentální politiku, která měla DETOXu jen náznaky a působila velmi usedle a nemoderně. 

Naše rada byla jednoduchá - základ trendu jsou tři pilíře (princip předběžné opatrnosti, nulové emise nebezpečných látek, transparentnost), to vše doplněno o jasný časový rámec. Stačí se podívat na ostatní DETOXikované značky a jejich závazky, které jsou veřejně dostupné na našich webových stránkách.  

Po Vánocích na nás čekalo milé překvapení - Blažek dal na naše rady a ve vylepšené environmentální politice se přihlásil k základním principům DETOXu.  Ale ještě to není ono.  DETOX  trend má jasná pravidla, a ty Blažek zatím splňuje jen z části. Aby vše stihl a mohl svou jarní kolekci označit jako DETOX, nabídli jsme mu spolupráci Greenpeace korporátního teamu, který pomohl k módě bez jedů již třinácti společnostem. 

---------------AKTUALIZACE: leden 2013 -------------------------

 

Proto jsme všechny testované značky vyzvali k DETOXu

Již patnáct světoznámých módních značek se veřejně zavázalo že do roku 2020 ze svých výrobků i celého svého dodavatelského řetězce veškeré nebezpečné látky odstraní. Reakce české firmy Blažek však byla bohužel zcela odlišná – nejprve zaryté mlčení, pak mlžení, zpochybňování výsledků testů a zříkání se odpovědnosti. 

  

Blažek potřebuje na DETOX

 

Zatímco se světoznámé oděvní značky jako Levi’s, Esprit, Zara, Mango po vydání studie Greenpeace "Toxické nitky" zavázaly eliminovat nebezpečné látky napříč celým dodavatelským řetězcem, reakce firmy Blažek byla odlišná. Mlčení, mlžení, zdržování a vyžadování dalších a dalších detailů o testování.  

Po to všem přišlo prohlášení, které sice v určitých náznacích připomíná závazek k DETOXu, a je jistě krokem správným směrem, ale aby bylo možné tento závazek brát jako skutečný a věrohodný, je třeba ho doplnit o konkrétní údaje, časový plán a to vše zveřejnit. Tak jak to udělali ostatní firmy.

Jediná akceptovatelná hladina nebezpečných látek je 0, proto i závazek musí být 100 %. Není možné si nechávat otevřená vrátka formulací "minimalizovat nebezpečné látky".  Stejně jako ostatní firmy, je třeba přijmout princip předběžné opatrnosti a princip práva na informace o nebezpečných látkách, který v praxi znamená, že firma Blažek bude spolupracovat jen s odavateli a továrnami poskytujícími veřejnosti informace o používání a vypouštění nebezpečných látek.

Blažkovi v jeho přibližování k DETOXu fandíme a doufáme, že se brzy vyrovná, nebo dokonce předčí, ostatní značky, které se k vyčištění své výroby zavázaly. Proto jsme firmě Blažek nabídli dialog s experty Greenpeace, kteří vedli jednání s ostatními značkami a pomohli jim najít cestu k očištění své značky od nebezpečných látek.

Největší světový prodejce módy, značka ZARA, se osm dní po vydání studie zavázal přidat k DETOXu a připojit se tak firmám jako Marks&Spencer, H&M, C&A nebo zmiňovaným sportovním značkám, které se již k eliminaci nebezpečných látek zavázaly.

Pomozte nám přesvědčit i Blažka, že toxické látky jsou už dávno z módy!

Kampaň za DETOX textilního průmyslu

 

Textilní průmysl je zodpovědný za znečišťování vodních zdrojů nebezpečnými látkami, které jsou toxické, přetrvávají dlouho v životním prostředí a akumulují se v živých organismech. Jakmile se nebezpečné látky do prostředí uvolní, je velmi obtížné a nákladné se jich zbavit. Více informací zde.

Většina celosvětové textilní výroby se přesunula do zemí tzv. globálního jihu, především do Číny, jihovýchodní Asie a latinské Ameriky. Ovšem pravidla pro používání nebezpečných chemických látek, i vymáhání jejich dodržování, je v těchto zemích na nesrovnatelně nižší úrovni, než v Evropské unii nebo v USA. 70 % čínských řek je silně znečištěno, a to především v důsledku chemického, papírenského a textilního průmyslu.

Blažkovo špinavé prádlo

 

Greenpeace více než rok zkoumalo zdroje znečištění čínských řek způsobené výrobou textilu. Při šetření byly nalezeny dva obrovské textilní komplexy vypouštějící nebezpečné látky. Zároveň jsme odhalili, že tyto komplexy mají obchodní vazby na řadu světových výrobců oděvů, včetně české firmy Blažek. Tato zjištění byla podrobně popsána ve studii „Špinavé prádlo“, která vyšla v červenci 2011. Rozkrývala vazby mezi světovými výrobci oděvů a zamořením vod v Číně.  Firmu Blažek jsme 14 dní před vydáním studie upozornili, že se ve studii objeví její jméno, a dali jí možnost vše komentovat – bez odezvy.

O měsíc později následovala studie „Špinavé prádlo II“, která odhalila přítomnost nebezpečných nonylfenolethoxylátů ve sportovním oblečení. Mezitím se největší výrobci sportovního oblečení (Nike, Puma, Adidas, Li-Ning) v reakci na naši kampaň DETOX, zavázali odstranit nebezpečné látky ze svých výrobků, produkce a napříč celým dodavatelským řetězcem. V březnu 2012 následovala třetí se série studií – „Špinavé prádlo III“, která prokázala, že se nonylfenolethoxyláty uvolňují při praní a skrze čističky unikají do řek, a to i v Česku. V celé Evropské unii je použití a výroba těchto nebezpečných látek zakázána, ovšem nikoli jejich přítomnost v dováženém textilu. 

K DETOXu – tedy k eliminaci nebezpečných látek – jsme proto vyzvali i firmu Blažek. Snaha o konstruktivní dialog byla ovšem ze strany společnosti Blažek naprosto ignorována. Teprve po několika urgencích jsme na naši výzvu obdrželi všeobecnou odpověď. Naše reakce na ni – stejně jako veškeré další pokusy o komunikaci – nicméně zůstaly bez jakékoli odezvy. To platí i o žádosti o informace podle nařízení REACH, kterou se organizace Greenpeace ČR dotazovala na výskyt nebezpečných látek v konkrétních produktech firmy Blažek. Svou zákonnou povinnost odpovědět do 45 dnů však společnost nesplnila, přestože jsme žádost podali hned dvakrát.

Pomozte nám dostat Blažka na DETOX!

Dejte vědět, že se jako zákazníci zajímáte! 

Témata