2016

 • Dávky pro horníky stvrdily limity těžby

  Vláda rozhodla, že zaměstnanci odcházející z končícího hnědouhelného velkolomu Československé armády v Ústeckém kraji dostanou speciální sociální dávky. Rozhodnutí vlády posouvá strašidelný příběh o propuštěných hornících hladovějících ve frontě před úřadem práce do říše bájí. Zaměstnanci velkolomu ČSA si pomoc zaslouží. Vláda ale musí najít odvahu financovat tento velkorysý program přiměřeným zvýšením poplatků z těžby.

2015

 • Známé osobnosti u zámku Jezeří nad dolem

  Horní Jiřetín nedáme, vzkázaly známé tváře českým politikům

  Bývalá ministryně, oscarový režisér, herci, umělci, vědci, starostové, lokální politici i aktivisté se sešli u zámku Jezeří vysoko nad velkolomem ČSA, který by v případě prolomení limitů těžby pohltil nedaleké město Horní Jiřetín a osadu Černice. Společně se zde vyfotili s transparentem “Limity” jsme my” a znakem Horního Jiřetína.

 • Protesty proti prolomení limitů v Ústí

  V Horním Jiřetíně mohou slavit! Jinak ale moc důvodů k radosti není

  Vláda po 24 letech prolomila těžební limity. Důl ČSA se nebude rozšiřovat, protože by mu za oběť padlo město Horní Jiřetín. Na lomu Bílina však bylo prolomení schváleno: těžba se rozšíří. Hranice, za níž se uhlí nebude smět těžit, byla stanovena na 500 metrů od lidských obydlí.

 • Předání podpisů pod inciativou Limity jsme my

  Zveřejnění průzkumu: 70 % Čechů odmítá bourání obcí kvůli uhlí, tisíce z nich brání Jiřetín

  Zveřejnění průzkumu společnosti pro průzkum veřejného mínění Ipsos: 55 % lidí v Česku si myslí, že by územní ekologické  limity těžby měly být zachovány všude. Dalších 16 % si myslí, že by limity měly zůstat pouze tam, kde chrání obce, a dalších 11 % nechce prolamovat limity tam, kde chrání přírodu. Jen 7 procent si myslí, že by měly být limity zrušeny všude.

 • Limity jsme my!

  Akce proti prolomení těžebních limitů se konaly nejenom v Litvínově a Horním Jiřetíně, kterých se rozšíření těžby bezprostředně dotkne, ale i v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci a dalších. Na akci v Praze, kterou jsme také spolupořádali, jsme napočítali 220 aktivních účastníků a účastnic, dohromady se do ulic vydalo 1078 lidí.

2014

 • Impozantní maketa těžebního velkorypadla putuje po České republice.

  Sedm metrů velkou maketu části těžebního velkorypadla přijela do Čech. Velké nafukovací rypadlo je součástí petičního stánku, na kterém Greenpeace sbírají podpisy pod veřejnou výzvu za budoucnost bez uhlí. Současně zveme zájemce na historicky největší evropskou akci proti těžbě uhlí „Spolu proti dolu“, která se bude konat 23. srpna na polsko-německé hranici.

 • 68 % Čechů odmítá bourání obcí kvůli uhlí

  Z výsledků exkluzivního celostátního průzkumu veřejného mínění, který v únoru 2014 zpracovala pro Greenpeace ČR agentura Ipsos vyplývá, že bourání obcí kvůli uhlí odmítá 68 % občanů České republiky, pouhých 11 % jej podporuje. S úplným zrušením územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí souhlasí dokonce jenom 6 % Čechů, naopak 66 % by limity zachovalo buď úplně, nebo alespoň v místech, kde chrání obce.

 • Loni ČR vyvezla více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti

  Česká republika vyvezla v roce 2013 více elektřiny, než spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Vyplývá to z oficiálních statistických údajů, které 30.1.2014 publikoval na svých stránkách (1) Energetický regulační úřad (ERÚ).

2013

 • Bannery na budově národního divadla

  Zbourali by politici kvůli uhlí i Národní divadlo?

  Na historickou budovu aktivisté Greenpeace pověsili dva čtyřicetimetrové bannery: transparent s nápisem „Vyvlastnit a zbourat?“ a portréty pěti známých politiků, kteří podporují zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí: Vojtěcha Filipa (KSČM), Martina Peciny (SPOZ), Milana Urbana (ČSSD), Michala Haška (ČSSD) a Jany Bobošíkové (Hlavu vzhůru). Vyzvali tak voliče, aby nevolili politiky, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou.

 • Nová evropská studie: české uhelné elektrárny zabijí téměř 1 700 lidí ročně

  Podle nové studie expertů ze Stuttgartské university a na ni navazující publikace Greenpeace „Tiší zabijáci“ jsou evropské uhelné elektrárny každoročně zodpovědné za předčasné úmrtí 22 300 lidí.

 • Protest proti vyvlastňování

  Konec uhelného vyvlastňování

  23.1.2013 - tímto dnem nabyla účinnosti novela horního zákona, která z něj úplně a bez náhrady vypouští možnost vyvlastnění ve prospěch těžebních firem.

2012

 • Zámek Jizeří, Horní Jiřetín

  Vyvlastňování kvůli uhlí zrušeno! Poslanci přehlasovali Klause

  Na historickou budovu aktivisté Greenpeace pověsili dva čtyřicetimetrové bannery: transparent s nápisem „Vyvlastnit a zbourat?“ a portréty pěti známých politiků, kteří podporují zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí: Vojtěcha Filipa (KSČM), Martina Peciny (SPOZ), Milana Urbana (ČSSD), Michala Haška (ČSSD) a Jany Bobošíkové (Hlavu vzhůru). Vyzvali tak voliče, aby nevolili politiky, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou.

 • Tisková konference v Císařském sále Karolina Univerzity Karlovy v Praze.

  Prolomení limitů těžby by způsobilo externí náklady 1,3 biliónů

  Společná tisková zpráva Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, o. s. Kořeny a Greenpeace ČR

 • Demonstrace před Úřadem vlády

  Demonstrace občanů před vládou proti rozšiřování uhelných a uranových dolů a za rozumnou a čistou energetiku

  Sto sedmdesát občanů z ekologických organizací a obcí ohrožených plány ministra průmyslu Kuby se sešlo před Úřadem vlády. Reagovali tak na projednávanou Státní energetickou koncepci. Projevili nesouhlas s bouráním obcí v Podkrušnohoří, s otevřením nových uranových dolů či státními dotacemi pro elektřinu z nových jaderných elektráren. Požadovali, aby vláda v další fázi schvalování koncepce zohlednila připomínky obcí a občanů.

2011

 • Devět aktivistů Greenpeace blokuje rypadlo

  AKCE: Greenpeace vyzývá premiéra z uhelného rypadla: NEČASI ZASTAV!

  Devět aktivistů Greenpeace obsadilo obří rypadlo v severočeském hnědouhelném dole ČSA. Rozvinuli velký transparent s karikaturou premiéra a výzvou „NEČASI ZASTAV!“. Chtěli tak upozornit na blížící se rozhodování vlády o Státní energetické koncepci, kde může být mimo jiné rozhodnuto o osudu severočeských obcí.

 • Hřbitov obcí zbouraných kvůli uhlí pod okny Úřadu vlády

  Aktivisté Greenpeace přinesli pod okna Úřadu vlády sedmdesát osm křížů s názvy severočeských měst a obcí. Jeho zahradu tak proměnili ve hřbitov sídel zbouraných kvůli uhlí. Velký černý kříž za obce Horní Jiřetín, Černice a Litvínov zůstal prozatím ležet na trávě, ale hrobník, který se nápadně podobal Petru Nečasovi, u něj netrpělivě postával s lopatou v ruce. Požadovali, aby Státní energetická koncepce /SEK/ nepočítala s vytěžením uhlí pod těmito obcemi a v jejich bezprostřední blízkosti.

 • Obývací pokoj před budovou ministerstva průmyslu a obchodu

  Osm obyvatel Horního Jiřetína s podporou dobrovolníků Greenpeace chtělo upozornit na pokus ministerských úředníků zdržet přípravu novely horního zákona a vyškrtnutí komunistických vyvlastňovacích paragrafů. Před vchodem do ministerstva průmyslu a obchodu v Praze postavili obývací pokoj se sedací soupravou, stolem, knihovnou, pokojovou lampou a funkčním televizorem.

2010

 • Hřbitov sídel zbouraných kvůli uhlí.

  Skvělá zpráva: Horní Jiřetín rypadlům nedáme. A zrušíme vyvlastňování, rozhodla trojkoalice

  Ekologická a místní občanská sdružení nadšeně přivítala výsledky jednání lídrů vznikající vládní koalice. Ti se podle dostupných informací s konečnou platností shodli na zachování územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí a jejich promítnutí do připravované novely státní energetické koncepce. Koaliční lídři navíc slíbili, že v horním zákoně zruší předlistopadové paragrafy umožňující pro potřeby těžby vyvlastnit domy a pozemky místních lidí, kteří by je odmítli uhlobaronům prodat dobrovolně.

 • Kampaň proti prolomení limitů (zaměřená na Jiřího Paroubka)

  Greenpeace mnoha způsoby ,,vylepšilo“ předvolební kampaň Jiřího Paroubka a dalších politiků, kteří chtějí prolomit těžební limity. Upravili jim billboardy, rozdávali toaletní papír s ,,pevným názorem“ na limity nebo předali Paroubkovi čtyři tisíce lístků s výzvou od lidí.
  Billboardy: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/paroubek-z-plakatu-slibuje-vyvlastneni-kvuli-uhli/
  Toaleťák:http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/pevny-nazor-jiriho-paroubka-toaletaky/
  Předání: http://www.greenpeace.org/czech/cz/news/10000-zadosti-pro-paroubka

 • Lidé z ohrožených obcí, Greenpeace a “Al Gore” apelovali na Paroubka: Nepomáhejte Tykačovi!

  Dvacítka občanů Litvínova a Horního Jiřetína a jejich příznivců čekala v Teplicích na delegáty programové konference ČSSD. Podpořit je přijeli i čtyři lezci Greenpeace, kteří na budovu Krušnohorského divadla, kde se konference koná, vyvěsili transparent "Pomůžete Tykačovi zbourat Horní Jiřetín?"

2009

 • Greenpeace zahájilo symbolickou demolici ministerstva průmyslu. Kvůli uhlí pod ním.

  Aktivisté Greenpeace zahájili za pomoci starého bouracího jeřábu symbolickou demolici Ministerstva průmyslu a obchodu. Stejný osud se ministr průmyslu Tošovský snaží připravit dvěma tisícům obyvatel Horního Jiřetína a Černic na Litvínovsku.

 • Aktivisté Greenpeace obsadili střechu Úřadu vlády

  Ministr průmyslu Vladimír Tošovský chtěl na jednání vlády 12.10.2009 prosadit usnesení, které by otevřelo cestu k prolomení platných limitů těžby uhlí na Mostecku. Aktivisté Greenpeace proto těsně před začátkem jednání obsadili střechu Úřadu vlády a rozvinuli zde transparent "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji!".

 • Nový průzkum: téměř tři čtvrtiny lidí volí zastavení těžby

  Navzdory nejistému termínu voleb se Greenpeace a občanské sdružení Kořeny rozhodli oficiálně zahájit intenzivní veřejnou kampaň zaměřenou na kandidáty do poslanecké sněmovny. Požadují po nich, aby se zavázali prosazovat zrušení dosavadního dobývacího prostoru pod městem Horní Jiřetín. Průzkum veřejného mínění, který v červenci zpracovala agentura Factum Invenio, ukazuje, že přes 73 procent voličů odmítá bourání severočeských obcí z důvodu rozšíření těžby uhlí, přičemž pouhých 12 % s bouráním souhlasí.

2008

 • Vláda potvrdila ochranu obcí před uhelnými doly

  Ekologické organizace a místní občané uvítali, že vláda s konečnou platností potvrdila sedmnáct let staré usnesení Pithartova kabinetu, které chrání zbývající města a obce v Podkrušnohoří před rozšiřováním povrchových dolů. Ministři také schválili důležitou změnu horního zákona, jež má usnadnit formální odpis zásob uhlí v místech, kam už doly nepostoupí.

 • „Kdo vám slíbí hory doly?“

  Greenpeace společně s Hnutím DUHA a občanským sdružením Kořeny zahájilo před krajskými volbami druhou fázi kampaně za odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem.

  Kampaň pod názvem „Žít nebo těžit“má za cíl přesvědčit kandidáty do blížících se krajských voleb, aby aktivně prosazovali odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi.

2007

 • Mostecká uhelná vzdala těžbu za limity

  Mostecká uhelná společnost přiznala, že územně ekologické limity těžby hnědého uhlí platí a jsou pro její činnost překážkou. Dosud trvala na tom, že horní zákon je nadřazen usnesení vlády o limitech, a proto je společnost nemusí respektovat.

 • Jen osm procent Čechů podporuje prolomení limitů těžby uhlí: Dvě třetiny občanů s těžbou za limity nesouhlasí

  Dvě třetiny (66 %) Čechů nesouhlasí s prolomením limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku. Pokračování těžby za limity má podporu pouhých 8 % občanů. Vyplývá to ze sociologického výzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

 • Klimatická změna začíná v uhelných velkolomech

  Třicítka aktivistů Greenpeace z celého světa spolu s místními obyvateli dnes nastoupila na hranu hnědouhelného velkolomu ČSA nedaleko zámku Jezeří. V rukou drželi písmena tvořící nápis „Klimatická změna začíná zde/Climate change starts here“.

2006

 • Přelet nad uhelným hnízdem

  Greenpeace přeletěli horkovzdušným balónem nad velkolomem ČSA. Balón nesl dva velké transparenty s výzvou "Nevolte uhlí!" Greenpeace tak chtělo připomenout politickým stranám i voličům, že mezi důležitá témata blížících se parlamentních voleb patří i územní ekologické limity těžby uhlí na Mostecku.

 • Vyhlášení referenda v Litvínově

  Občanům Litvínova jsme pomohli prosadit vyhlášení místního referenda o postoji města k přiblížení uhelného velkolomu ČSA k hranicím města. 95% hlasujících obyvatel se rozhodlo zabránit prolomení limitů. K referendu přišlo více voličů než ke komunálním volbám (38%) ačkoliv bylo vyhlášeno 5 týdnů po nich.

 • Předsedové stran slíbili zachování Limitů

  Před parlamentními volbami (2.-3.6.2006) nám předsedové obou největších politických stran (Mirek Topolánek – ODS, Jiří Paroubek – ČSSD) přislíbili, že neprolomí územní ekologické limity bez souhlasu místních obyvatel. Zachování limitů se nakonec stalo součástí programového prohlášení nové vlády.

 • 2006: Zahájení kampaně

  V roce 2006 jsme zahájili kampaň proti prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí v Severních Čechách. Odmítáme možnost, že by další obce sdílely osud Libkovic.