Zachraňme Arktidu před Shellem

Zachraňme Arktidu!

Citlivé arktické prostředí ohrožují jak klimatické změny, tak těžba ropy. Jak mořský led taje, ropné společnosti ve své honbě za ropou pronikají stále dál na sever. Těžba za mrazivým polárním kruhem je však extrémně nebezpečná. Komplikují ji nízké teploty i velká izolovanost Arktidy. V případě ropné havárie by bylo téměř nemožné její následky zlikvidovat. Greenpeace se snaží bojovat proti klimatickým změnám a zastavit ropnou horečku na vrcholku světa.

Arktida je jednou z posledních oblastí nedotčené přírody. Jejím srdcem je severní pól nacházející se na trvale zamrzlém oceánu. Pod ledem jsou vody kypící životem, na kterém hoduje mnoho úžasných živočichů, jako jsou velryby, sviňuchy, tuleni, lední medvědi či mořští ptáci. Většinu z těchto druhů nikde jinde na světě nenajdete.

Od roku 1979 se však ledový pokryv Arktidy zmenšil o více než čtyři miliony čtverečních kilometrů (tedy o více než polovinu!). To je území plochou téměř srovnatelné s rozlohou Evropské unie. Naše závislost na ropě urychluje klimatické změny, a tím i tání ledu. Změny klimatu v Arktidě probíhají rychleji než kdekoliv jinde na Zemi. Led, který byl zmrzlý po mnoho tisíciletí, se rozpadá a taje.

Lední medvědi v Arktidě

Ropné společnosti ovšem nevnímají ubývající led jako varování, ale jako příležitost. Závodí o vytěžení posledního velkého rezervoáru ropy. Těžba ropy je přitom velice riskantní. V minulých letech všechny západní ropné společnosti přiznaly (ač se některé snažily odpovědi vyhýbat) úniky ropy v Evropě, Asii a Severní Americe. Pokud ropný průmysl znečišťuje tyto oblasti, dopustíme, aby těžil i v mnohem nebezpečnějších místech, jako je Severní ledový oceán? Arktické prostředí je kvůli velmi nízkým teplotám, nepředvídatelným ledovým krám a velké vzdálenosti od civilizace pro těžbu ropy obzvlášť nevhodné. 

Arktida je velmi odlehlá oblast s nedostatečnou infrastrukturou. Je dostupná jen 4 měsíce v roce a v tamních extrémních klimatických podmínkách by bylo prakticky nemožné se vypořádat s případnou ropnou havárií. Odborníci se shodují v tom, že v arktických podmínkách je odstranění následků ropné havárie neproveditelné. Těžba v Arktidě by znamenala jistou katastrofu – není otázkou, zda by k ní došlo, ale pouze kdy.

První, kdo zahájil těžbu ropy v Arktidě, je společnost Gazprom. S těžbou začala v prosinci 2013 na ropné plošině Prirazlomnaja v Pečorském moři. I přes protest arktické 30 u této plošiny a mezinárodní pozornost se nám nepodařilo tomu zabránit. V našem úsilí pokračujeme, Gazprom v Arktidě v příštích 25 letech plánuje 40 vrtů.

V létě je Arktida plná života: každý rok sem putují vyvést svá mláďata tisíce tažných ptáků. Arktického léta využívají i velryby. Putují tisíce kilometrů z teplých moří, kde se množí, do chladnějších vod Arktidy, kde svá mláďata vychovávají. Ohrožení mroži rodí svá mláďata již koncem jara a celé léto je v moři kojí.

Zejména v tomto období by ropná havárie byla nesmírnou katastrofou a zasáhla by ekosystémy po celém světě. Odborníci přitom uvádějí, že pod mořským dnem v oblasti Arktidy může být devadesát miliard barelů ropy. Může se to zdát hodně, ale ve skutečnosti je to zásoba, která by uspokojila celosvětovou poptávku na pouhé tři roky! Pokud bylo někdy a někde třeba říct: „Zastavte to tady a teď”, pak je to právě dnes v Arktidě. Nemá smysl riskovat další ropné havárie, které navíc nebude možné zlikvidovat. 

Greenpeace proto usiluje o:

  • vytvoření mezinárodně chráněné oblasti v neobydlené oblasti kolem severního pólu
  • zákaz průzkumných ropných vrtů a těžby ropy v Arktidě
  • zákaz průmyslového rybolovu v Arktidě

 

 

Seznam dokumentů:

Oil Spills 'Round the World: The 2011 Edition By Kirsten Korosec  Aug 16, 2011 http://www.cbsnews.com/8301-505123_162-43046123/oil-spills-round-the-world-the-2011-edition/ accessed Jan 2012

Whale Route http://www.whaleroute.com/migrate/ accessed Jan 2012

BBC July 24, 2008 http://news.bbc.co.uk/2/hi/7523118.stm

Nejnovější aktualizace

 

Největší ledová kalamita? Ano, protože roztává

Autor blogu: Lukáš Hrábek | 25 ledna, 2016

Občas na mě ta zpráva odněkud vykoukla. Říkali o ní, že je “cimrmanovsky dokonalá”. Sdíleli ji klimaskeptici na facebookové stránce Greenpeace a chytily se jí tradiční portály, které vystupují proti “ekologismu” a “klimatickému...

Jak zachránit běluhy? Máme plán, tvrdí Kanaďané

Novinka | 15 ledna, 2016 v 10:23

Zástupci kanadské provincie Manitoba zveřejnili plán vedoucí k ochraně světově největší populace běluh.

Vědci: Tající ledovce zpomalují otáčení Země

Novinka | 8 ledna, 2016 v 10:23

Stoupající teplota a s tím spojené tání ledovců způsobuje podle vědců zpomalování rotace Země. Jde o další viditelný dopad globálního oteplování.

Shell hledá cestu, jak obnovit těžbu v Arktidě

Novinka | 17 prosince, 2015 v 14:50

Těžařská společnost Shell zažila v Arktidě neúspěch, který ji stál přibližně sedm miliard dolarů. Přesto nyní činí kroky, které ji mohou k dalšímu neúspěchu v honbě za severním černým zlatem opět přiblížit.

Ekologové vyzvali Gazprom k úklidu Arktidy

Novinka | 23 října, 2015 v 11:12

Ruská firma Gazprom pokračuje v konstrukci nových plynových vedení v Arktidě. Podle ekologů si ale počíná značně neokázale a ničí tamní přírodní bohatství.

Americká vláda zrušila aukce na nová těžební práva v Arktidě

Novinka | 21 října, 2015 v 9:11

V Beaufortově a Čukotském moři si v příštích létech nebudou moci těžařské koncerny pořídit nové koncese. Americká vláda tak rozhodla pod vlivem posledních událostí.

Je čistěji. Z Arktidy odpluly lodě těžařů Shell

Novinka | 14 října, 2015 v 10:56

Těžební a doprovodná plavidla, která Shell vyslal do Arktidy s cílem získat arktickou ropu, už kotví na hranici Pacifiku. Brzy se vydají do amerických přístavů.

Poražený Shell aneb jak lidé vyhráli nad megakorporací

Novinka | 8 října, 2015 v 11:56

Když Shell oznámil, že končí s těžebními operacemi v Arktidě, miliony lidí z celého světa propukly v jásot. Jaké důvody vedly firmu k tak nelehkému rozhodnutí?

To nejlepší ze sociálních sítí: Lidé slaví odchod Shellu z Arktidy

Novinka | 30 září, 2015 v 10:34

Na sklonku září Shell oznámil, že stahuje své aktivity z Arktidy. Miliony lidé z celého světa to následně oslavily originálními příspěvky na sociálních sítích. Přinášíme vám výběr toho nejlepšího.

Shell vzdává bitvu o Arktidu. Těžba ropy je drahá a odpor lidí příliš velký

Autor blogu: Lukáš Hrábek | 29 září, 2015

Napsáno pro A2larm.cz . Dříve byla Arktida drsná, nehostinná a nedostupná oblast pokrytá ledem. V posledních letech ovšem kvůli globálnímu oteplování ubývá nejen klimaskeptiků, ale i ledu v nedotčené polární přírodě. A ropné...

1 - 10 z 115 výsledky.