Arktida. Seznamte se, prosím

Stránka - 21 ledna, 2013
Arktida je zatím místem ledu a sněhu. Je krásná, tichá a důstojná. I v této zdánlivě nehostinné oblasti žije plno živočišných druhů – lední medvědi, tuleni, mroži, ptáci, a také lidé.

Když se plavíte směrem k severnímu pólu, ohromí vás přírodní verze neonových světel, která ukazují cestu na sever. Jasně bílá linie mraků nad obzorem vypadá, že září. Odráží totiž světlo dopadající na led pod ní.

Arktida je polární oblast ležící v nejsevernější části Země. Z velké části ji tvoří zamrzlý Severní ledový oceán, který je obklopený permafrostem (trvale zmrzlou půdou). Zasahují do ní ale i části Spojených států amerických, Kanady, Grónska, Islandu, Norska, Švédska, Finska a Ruska.

Převážně zde nerostou žádné stromy (toto kritérium je někdy k definici této oblasti dokonce přímo používáno). Výjimku tvoří takzvaný opilý les, což je geologický termín, který označuje zvláštní druh stromového porostu, který má zakřivené kmeny směrem proti pohybu podloží. 

 

Celková rozloha Arktidy je více než 21 miliónů kilometrů čtverečních. Panují zde extrémní klimatické podmínky - v létě nepřesahuje teplota 10 stupňů Celsia, v zimě je průměrně až 40 stupňů pod nulou. I přesto ji obývají rozličné rostlinné i živočišné druhy, které se na zdejší drsné podmínky adaptovaly. Životu v mrazivém prostředí se přizpůsobili i lidé. Arktický ekosystém je naprosto unikátní a je zcela zásadní pro zachování mnoha druhů. Mimo Antarktidu je Arktida nejrozsáhlejší souvislou divočinou na Zemi. Je bohatá na přírodní zdroje – ropu, plyn, nerosty, pitnou vodu, ryby.