Fauna a flóra

Stránka - 21 ledna, 2013
I když je Arktida místem věčného ledu a sněhu (avšak i to v důsledku změn klimatu nemusí již brzy platit), je plná života. Tato unikátní přírodní oblast je velmi bohatá na faunu a flóru.

Velké množství druhů, které zde žijí, nenajdeme nikde jinde na světě. Ač se život v Arktidě přizpůsobil extrémním životním podmínkám – mrazivým teplotám, silným větrům i nepříznivému počasí po většinu roku – je zároveň vysoce citlivý a s každou změnou a poškozením se jen těžko vyrovnává. Na mnohé z nich se bohužel neumí adaptovat vůbec. 

Lední medvěd v Arktidě

Mladý lední medvěd (Ursus maritimus) se toulá po ledu. Fotografie je pořízena z paluby lodi Greenpeace v průběhu expedice s cílem zdokumentovat nejnižší úroveň mořského ledu. © Daniel Beltrá / Greenpeace

 

Oceán pod i nad ledem kypí životem. Základ arktického potravního řetězce tvoří celé stovky drobných živočišných druhů, na kterých se krmí mnoho jedinečných tvorů, jako jsou velryby, narvalové, mořští ptáci, tuleni či lední medvědi. Polární ekosystém přesahuje až do tundry, kde se můžeme setkat s polárním zajícem, polární liškou, pižmoněm či lumíkem. Ti všichni jsou ohroženi změnami klimatu, mizejícím ledem a riziky spojenými s těžbou ropy.