Těžba ropy

Stránka - 21 ledna, 2013
Pod arktickým ledem se skrývá asi devadesát miliard barelů ropy. To je množství, které by pokrylo světovou spotřebu na pouhé tři roky. Ledové kry až dosud ochraňovaly Arktidu před nájezdem ropných společností a devastací oblasti. Jak ale led taje, Arktida se poprvé v lidské historii otevírá. A všechny státy, kterým patří okolní území (tedy USA, Kanada, Rusko, Norsko a dánské Grónsko), z ní chtějí urvat co největší díl.

Vrtná plošina Leiv Eiriksson

© Steve Morgan / Greenpeace

 

Ropné společnosti a vlády, zaslepené zištností, jsou připraveny se výměnou za krátkodobý zisk podílet na zániku jedné z našich posledních oblastí neporušené přírody s jedinečným a nesmírně vzácným ekosystémem.

Těžba ropy je velice nebezpečný podnik. Ropný průmysl má problémy se znečištěním životního prostředí již v Evropě, Asii a Severní Americe. Chceme jim povolit těžbu i v mnohem riskantnějších oblastech jako je Severní ledový oceán? Arktické prostředí je kvůli velmi nízkým teplotám, nepředvídatelným ledovým krám a vzdálenosti od civilizace pro těžbu obzvlášť nebezpečné.

„Podle mých zkušeností je šance, že bychom mohli kontrolovat a odstranit nehodu v Arktidě, téměř mizivá,“ říká Leslie Pearson, který vedl program pro výzkum ropných skvrn na Aljašce šest let.

Akce na vrtné plošině Leiv Eiriksson

© Markel Redondo / Greenpeace

 

Ironie této situace je tragická: kdybychom nespalovali tolik fosilních paliv jako je ropa, těžařské společnosti by neměly možnost se do Arktidy dostat. Je v jejich zájmu, aby tato situace trvala co nejdéle, a proto se snaží udržovat svět závislý na ropě. Místo toho, abychom usilovali o zlepšení systému dopravy a o to, aby výrobci automobilů zvýšili účinnost motorů, prosazuje se zájem těžit ropu v Arktidě. To v důsledku znamená udržování naší závislosti na ropě a další zhoršování celého problému.