Shell

Stránka - 21 ledna, 2013
Shell patří spolu s Gazpromem mezi první velké mezinárodní ropné koncerny, které se zaměřují na těžbu v Arktidě. V roce 2012 chtěl v Arktidě provádět 5 průzkumných vrtů na dvou místech (v Čukotském a Beaufortově moři), ale naštěstí k tomu nakonec nedošlo. Povolení k průzkumným vrtům na obou místech na podzim vypršela a ani klimatické podmínky již nedovolují ve vrtech pokračovat. Arktida tak získala odklad do příštího léta.

Shell chtěl k těmto zkušebním vrtům přistoupit i přesto, že už při zkušebním provozu docházelo k poruchám na zařízení k likvidaci případné ropné katastrofy. Jeho 35 let stará havarijní loď Arctic Challenger měla problémy již při simulaci případného ropného úniku, při jedné zkoušce dokonce praskla „záchranná zátka“, která má v případě havárie zabránit dalšímu unikání ropy.

První vrt musel být už po jednom dni zastaven, protože se k této oblasti přiblížila obrovská ledová kra a Shell neměl prostředky k jejímu zastavení. Běžnou metodou je rozpouštění ker vodními děly, ovšem takto lze zlikvidovat jen nepříliš rozměrné kry.

V roce 2012 provázela smůla Shell na všech frontách. I když spíše než o smůle je vhodnější mluvit o trestuhodné nepřipravenosti a odstrašujícím ignorantství. Na konci prosince vrtná
plošina Kulluk společnosti Shell s více než půl milionem litrů paliva na palubě narazila na útes
u ostrova Kodiak na Aljašce. Pokusy této společnosti těžit ropu v extrémních podmínkách provází podobné nehody snad na každém kroku.Tento případ není ani zdaleka prvním nezdarem a ve skutečnosti je závažných důvodů, proč Shellu v Arktidě nevěřit, minimálně osm.

Přerušení provozu na argentinské benzínové stanici Shell

Zaměstnanci firmy Shell odnáší aktivistu Greenpeace převlečeného za ledního medvěda v průběhu protestu na benzínové stanici v Argentině. Akce se konala na protest proti plánům Shellu na těžbu ropy v Severním ledovém oceánu na pobřeží Aljašky, která byla naplánovaná na loňské léto. Aktivista drží banner ve španělštině s nápisem „Zachraňte Arktidu“. © Martin Katz / Greenpeace

 

Předloni se Shell přiznal k 207 „závažným“ ropným haváriím po celém světě, například v Nigérii či v Severním moři. Přesto administrativa prezidenta Obamy povolila Shellu v Arktidě provádět přípravné vrtné práce, i když tento koncern nemá žádný adekvátní havarijní plán. Podle vědců v současné chvíli neexistuje technologie, která by umožnila odstranit uniklou ropu z ledu, Shell však přišel s geniálním nápadem: ve svém plánu uvádí jako metodu likvidace následků ropné skvrny použití lopat a smetáků. Navíc v Arktidě zcela chybí infrastruktura, která by zabezpečila rychlou odpověď na ropnou havárii.

Shell si zahrává s budoucností celé planety a nebere v potaz žádná možná rizika. Nepomohlo ani stanovisko jedné z předních světových pojišťoven Lloyds of London, která ustavuje celosvětové standardy v posuzování rizik. Tato pojišťovna varuje investory před těžbou v Arktidě, případná ropná havárie totiž podle nich představuje „výjimečné a obtížně zvladatelné riziko.“

Na ochranu se postavili vedle statisíců lidí z celého světa i známé osobnosti jako Robert Redford, Paul McCartney, Penelope Cruz a řada dalších. Přidejte se k nim i Vy!

Je třeba Shell zastavit a nedopustit, aby zničil poslední skutečnou divočinu na Zemi.